W jakim banku najlepiej konto osobiste?

przez | 12 sierpnia 2019

Konto osobiste ma większość z nas. Pozwala nie tylko na otrzymanie wynagrodzenia, ale i korzystanie z niego. Dzięki dostępowi online do rachunku bankowego można wykonywać przelewy, a więc najczęściej robić opłaty oraz płacić za zakupy internetowe. Karta debetowa wydana do konta ROR otwiera możliwość wypłat środków w bankomatach i płacenia w sklepach. Pozostaje tylko pytanie, w jakim banku otworzyć rachunek?

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe?

Wiele osób nie zastanawia się jakoś specjalnie nad tym, czy należy zwrócić na coś uwagę, gdy chce się otworzyć konto w banku. Idą do pierwszej lepszej placówki, np. w pobliżu miejsca zamieszkania lub wybierają tę firmę, którą kojarzą z nazwy, z reklamy, czy ma w nich rachunek ktoś z rodziny/znajomych. Takie zachowanie nie jest zbyt rozsądne. Dlaczego?

Bank to instytucja, której otwierając konto osobiste, powierzamy nasze pieniądze. Trzeba więc dobrze przemyśleć, gdzie mają one zostać ulokowane. Co jest ważne? Wiele kwestii. Przede wszystkim opłaty.

Przy porównywaniu ofert banków, istotne jest to, by zacząć od kosztów. Nie tych, z których się jest zwolnionym od początku, ale przede wszystkim tych, które zawarto w tabeli opłat i prowizji. Jeśli chodzi o opłaty, to najczęściej banki nakładają na klientów konieczność zapłacenia za prowadzenie rachunku. Opłata naliczania jest co miesiąc. Kolejne koszty związane z prowadzenie rachunku osobistego, to te za wydanie i obsługę karty debetowej. Bywa i tak, że bank nakłada na klienta opłaty związane z korzystaniem z bankomatów.

Podczas porównywania ofert, gdy chce się otworzyć ROR, warto zerknąć na to, na jakie dodatkowe usługi można liczyć, decydując się na daną ofertę. Mogą to być bezpłatne wypłaty z bankomatów, mniejsze opłaty za granicą, możliwość skorzystania z limitu na koncie, ale i zniżki do partnerów, czy akcje typu money back.

karty bankowe

Darmowe konto bankowe

Kiedy założyć konto osobiste w banku? Wtedy, kiedy jest promocja i można za otwarcie konta ROR otrzymać jakiś prezent. Co to może być? Premia finansowa, zniżki do partnerów banku, konto oszczędnościowe z atrakcyjnym oprocentowaniem itd.

Nie ma sensu otwieranie konta bankowego w sytuacji, gdy od razu jest ono płatne. Dzisiaj są placówki, które nie pobierają za rachunek żadnych opłat. Jaki jest więc sens otwierać taki, za który z góry należy zapłacić? Żaden!

Oczywiście należy zwrócić uwagę na taką rzecz, jak zwolnienie z opłaty za prowadzenie konta osobistego. Jak to rozumieć? Bywa tak, że bank nie pobiera pieniędzy za prowadzenie rachunku, jeśli wpływa na nie wynagrodzenie. Czasami konieczne jest jeszcze dokonanie jednej transakcji kartą, czy spełnienie innych warunków bezpłatności.

Warto poznać wszelkie takie wymagania zestawić ze sobą oferty kilku banków. Może się okazać, że choć w banku A jest opłata za prowadzenie konta, to da się jej łatwo uniknąć. Bank B może mieć bezpłatne konto bankowe, ale na przykład pobierać opłatę za kartę, czy za przelewy.

W jakim banku najlepiej konto osobiste?

A na jaki bank się zdecydować? Warto wybrać taką placówkę, której bankomat lub urządzenie sieci współpracującej z bankiem, znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania. Idealną opcją jest konto, które pozwala na wypłaty za darmo z wszystkich bankomatów.

Dobrze jest otworzyć rachunek w banku, który ma korzystne akcje promocyjne. Mowa przede wszystkim o zniżkach. Takie akcje najczęściej opierają się na money back. Oznacza to, że jeśli na przykład zrobi się zakupy w danym sklepie i zapłaci za nie kartą, wówczas otrzyma się procentowy zwrot z transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *