Porównywarka kredytów, czyli w jakim banku warto wziąć kredyt

przez | 9 listopada 2021

Gdy potrzebne są nam pieniądze, aby pokryć nagłe wydatki lub dokonać dużego zakupu, np. samochodu czy nieruchomości, najczęściej wybieramy rozwiązanie, jakim jest kredyt. Banki oferują nam przeróżne opcje, jeśli chodzi o pożyczanie pieniędzy, typów zobowiązań jest wiele, a naszym celem jest wybór tej najkorzystniejszej możliwości. Aby ułatwić porównywanie ofert bankowych, stworzono porównywarki kredytów. Jak działają te narzędzia, co warto o nich wiedzieć?

Czym jest porównywarka kredytowa?

Jest wiele sposobów na porównanie dostępnych ofert kredytowych w różnych bankach. Niektórzy próbują samodzielnie porównywać propozycje banków, które można znaleźć na ich stronach internetowych, inni szukają zaufanego doradcy kredytowego, a jeszcze inni idą bezpośrednio do banku i pytają o to, na co mogą liczyć, biorąc pod uwagę ich aktualną sytuację finansową. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jednak chcąc zaoszczędzić sporo czasu, warto najpierw skorzystać z zupełnie darmowego i łatwo dostępnego narzędzia, jakim jest porównywarka kredytowa.

Rankingi kredytowe nazywane są również kalkulatorami kredytowymi. Można je znaleźć na wielu stronach internetowych, a korzystanie z nich jest całkowicie darmowe. Dobrym przykładem jest porównywarka kredytów dostępna w serwisie blogbank.pl, dzięki której możliwe jest dopasowanie najlepszej oferty kredytu gotówkowego. Najprościej rzecz ujmując, narzędzie to stanowi bazę ofert nawet kilkunastu banków i na podstawie wprowadzonych przez nas danych, ocenia, która z nich jest dla nas najkorzystniejsza.

Jak korzystać z porównywarki kredytów?

Porównywarki kredytów zawierają w sobie informacje na temat wszystkich aktualnych ofert kredytów online, dzięki czemu mogą wskazać najkorzystniejszą opcją, a do tego wyliczyć przybliżoną wysokość miesięcznej raty. Poszczególne porównywarki mogą nieco różnić się od siebie, niektóre posiadają okienka, do których wpisuje się interesujące nas kwoty (kwota kredytu, okres, na jaki chcemy pożyczyć pieniądze), inne natomiast są wyposażone w suwaki, na których ustawia się odpowiednie wartości.

Po wpisaniu tych danych klikamy „sprawdź” i otrzymujemy wyniki w postaci listy ofert konkretnych banków, ułożonych w kolejności od najlepszej do najmniej opłacalnej. Należy przy tym pamiętać, że porównywarki kredytowe online nie biorą pod uwagę wielu czynników, które analizują banki, w związku z tym wyniki, które w ten sposób otrzymamy mogą nieco odbiegać od ostatecznej oferty, jaką przygotuje dla nas bank.

Co zrobić z informacjami uzyskanymi dzięki porównywarce kredytowej?

Tak jak zaznaczyliśmy w poprzednim akapicie, nie należy traktować wyników podanych przez porównywarkę kredytową, jako ostateczną propozycję banku. W rzeczywistości jest to jedynie podpowiedź, gdzie być może mamy szansę na otrzymanie najkorzystniejszej oferty. W procesie podejmowania decyzji przez banki co do tego, czy udzielić danemu klientowi kredytu, ogromne znaczenie ma jego aktualna sytuacja finansowa, a jest to informacja, której porównywarka kredytów nie bierze pod uwagę. Na ostateczną wysokość raty wpływ ma także koszt dodatkowych ubezpieczeń.

Korzystając z porównywarki, czy też kalkulatora kredytowego, warto również wejść w szczegóły ofert znajdujących się najwyżej. Dzięki temu możliwe jest poznanie ich zalet oraz ewentualnych wad, a także podstawowe warunki uzyskania kredytu. Taka wstępna analiza może uchronić nas przed składaniem wielu zapytań o kredyt do banków, co mogłoby się negatywnie odbić na naszym scoringu. Wiedza ta może się również przydać podczas spotkania z doradcą kredytowym. Gdy ten przedstawi nam możliwe opcje, być może cześć z nich będzie już nam znana i lepiej zrozumiemy występujące pomiędzy nimi różnice i niuanse.

Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy można też od razu złożyć wniosek, jeśli mamy pewność, że wyniki porównywarki kredytowej są dla nas faktycznie korzystne. Kredyty gotówkowe bardzo często udzielane są online, a odpowiedź z banku powinna pojawić się w ciągu kilku lub kilkunastu godzin.

2 myśli nt. „Porównywarka kredytów, czyli w jakim banku warto wziąć kredyt

  1. Cela

    Ciekawe… szukam teraz kredytu i zaczęłam porównywać oferty w Excelu, ale to był błąd, bo ile czasu i energii mi to zabiera, to wiem tylko ja, czas na porównywarki!

    Odpowiedz
  2. Bankier

    Do porównywarki kredytów warto zajrzeć, ale i tak ostateczna decyzja będzie musiała zostać podjęta na bazie tego, jaką ofertę przygotuje dla nas bank.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *