Polscy bankierzy, którzy stworzyli własne banki

przez | 18 sierpnia 2020

Bankowość w Polsce jest bardzo szeroko rozwinięta, oferując niezwykle duży wybór placówek, zarówno tych o kapitale krajowym, jak i zagranicznym. Wiele mówi się o tym, że obecnie większość banków nie ma wiele wspólnego z interesami Polski i Polaków, jednak warto pamiętać, że nie zawsze tak było. Obecnie mamy na rynku dużą komercjalizację. Mało kto też wie, że wiele z takich placówek, obecnie z zagranicznym kapitałem, pierwotnie było zakładanych przez polskich bankierów i przedsiębiorców. Które z nich?

Bankowość w Polsce – krajowa czy zagraniczna?

Nie jest to proste pytanie, tak samo jak odpowiedź na to nie jest jednoznaczna. Bierze to stąd, że placówki te, jako wielkie przedsiębiorstwa mają oprócz swoich założycieli, także licznych inwestorów, którzy niekoniecznie są tej samej narodowości. W ten sposób nawet całkowicie polski bank – stworzony na terenie naszego kraju, może mieć w przeważającej większości kapitał zagraniczny. Nie można więc powiedzieć, że coś jest polskie lub zagraniczne, ponieważ jest to istna mieszanina narodowościowa, z głównym dominującym inwestorem.

Które banki są polskie?

Jak zostało już powiedziane, nie za bardzo można mówić tu o w pełni polskich bankach, ponieważ do ich istnienia potrzebna jest współpraca z inwestorami – niekoniecznie polskiego pochodzenia. Mimo wszystko, za te najbardziej krajowe uważa obecnie cztery banki, wśród których należy wymienić: PKO BP, którego głównym inwestorem jest Skarb Państwa, PKO S.A. z inwestorem w postaci PZU, Getin Noble Bank, powstały z fuzji dwóch banków, a ich inwestorem jest Leszek Czarnecki, a także Alior Bank, którego przeważający kapitał obejmowany jest także przez PZU.

Którzy Polacy postanowili założyć własny bank?

Banki w Polsce niekoniecznie zawsze były zakładane przez bankierów czy osoby obeznane z finansami i ich działaniem. Zresztą, pierwsze takie placówki tworzone były przede wszystkim przez państwo, choć w przeszłości wiele osób podejmowało się prób zakładania własnych placówek. Kiedyś działały one przede wszystkim na niewielkim terenie i o niewielkim zasięgu, obecnie takie placówki działają przede wszystkim globalnie.

Jednym z najbardziej znanych bankierów, jest przede wszystkim Wojciech Sobieraj, czyli założyciel intensywnie rozwijającego się i powszechnie znanego banku Alior. Przedsiębiorcą, który założył własny bank, jest także Leszek Czarnecki, właściciela marek Getin Bank i Getin Noble Bank, pośrednio i bezpośrednio odpowiada on także za bank Lion’s i Idea Bank. Wiele prywatnych banków było zakładanych za czasów PRL i później, już w po 89’, z czego wiele z nich upadło. Ich założycielami byli polscy bankierzy, którzy albo rezygnowali, albo przechodzili do innych spółek. Wiele z tych placówek upadało lub było przejmowane przez inne.

Przykład: Stanisław Pacuka, założyciel Kredyt Banku, który działał od 1990 roku, później ponad 50% udziałów wykupili belgowie, by kilka lat temu sprzedać polski bank, a od 2012 roku wchodzi on w skład banku Santander, o hiszpańskim kapitale. Takich przykładów jest niestety wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *