Na co zwracać uwagę, wybierając konto bankowe dla dziecka?

przez | 13 stycznia 2023

Edukacja finansowa jest bardzo ważna i warto uczyć swojego dziecka rozsądnego gospodarowania pieniędzmi jak najwcześniej. Zakładając latorośli konto bankowe, pozwala mu się na samodzielność, natomiast rodzic zyskuje poczucie bezpieczeństwa, że pociecha nie zostanie bez środków np. na wyjeździe. Na co więc zwrócić uwagę wybierając konto bankowe dla dziecka?

Jakie są warunki założenia konta bankowego dla dziecka?

Polskie przepisy pozwalają na założenie konta bankowego dla dziecka, które ukończyło 13 rok życia. Te rachunki bankowe dla młodych, działają niemal identycznie jak konta dla dorosłych, pozwalają więc na dokonywanie przelewów, wypłacanie środków, wykorzystywanie karty płatniczej, używanie bankowości mobilnej, płatności zbliżeniowe, czy telefonem. Istnieją oczywiście pewne ograniczenia, a najczęściej dotyczą one limitów wypłat czy transakcji.

Konto bankowe dla dziecka zakłada rodzic lub opiekun prawny, natomiast sama umowa podpisywana jest przez nastolatka. Można tego dokonać w oddziale danego banku lub drogą elektroniczną. Do założenia konta bankowego dla dziecka niezbędne jest podanie danych osobowych, peselu oraz wylegitymowanie się dokumentem jak dowód osobisty lub legitymacja szkolna.

Na co zwracać uwagę, wybierając konto bankowe dla dziecka?

Wybierając konto bankowe dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które znacząco mogą wpłynąć na atrakcyjność oferty. Pierwszym z nich są opłaty. Większość kont bankowych dla dziecka prowadzonych jest bezpłatnie, jednak obwarowane są pewnymi warunkami, jak np. stałe, comiesięczne wpływy określonej kwoty, lub liczba transakcji, która zwalnia z opłat za prowadzenie konta. Ponadto dobrą praktyką jest sprawdzenie dodatkowych opłat, które mogą obowiązywać w przypadku zgubienia karty czy wypłacenia środków z innego bankomatu niż ten danego banku.

Kolejną ważną kwestią jest dostępność bankomatów. Jak wszyscy wiemy, przeważającą większością transakcji, zwłaszcza wśród młodych ludzi, są te bezgotówkowe, jednak w przypadku kiedy gotówka będzie potrzebna warto wiedzieć czy jej wypłacenie nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Oprócz wyżej wymienionych aspektów warto również dowiedzieć się, czy założenie konta dla dziecka w wybranym banku, nie wiąże się przypadkiem z koniecznością posiadania takowego dla rodzica małoletniego. Ważna jest również sama karta do konta. Przede wszystkim należy zapoznać się z opłatami związanymi z jej użytkowaniem. Czy jest ona bezpłatana, czy należy spełnić określone umową warunki, aby opłaty za nią nie obowiązywały.

Karta oczywiście należy do dziecka, jednak rodzic ma prawo ustalić wszelkie limity jej korzystania, natomiast gdyby pociecha chciała dokonać jakichkolwiek zmian, to musi poprosić rodzica o zgodę.

Wybór konta bankowego dla dziecka z pozoru może być prostą czynnością. W rzeczywistości warto jednak przeanalizować dostępne oferty i wybrać taką, która w pełni odpowiadać będzie wymaganiom i potrzebom, zarówno pociechy, jak i rodzica.

4 myśli nt. „Na co zwracać uwagę, wybierając konto bankowe dla dziecka?

 1. Ryśko

  W sumie większość banków ma bardzo spoko oferty dla dzieci, ale tylko do 18, potem zasady się zmieniają, dlatego warto szukać banku, który oferuje atrakcyjne warunki do przykładowo 26 roku życia, albo chociaż 23 😉

  Odpowiedz
 2. PawełKa

  Może nie od razu w wieku 13 lat, ale takie konto to dobry sposób na nauczenie dziecka zarządzania funduszami w nowoczesny sposób

  Odpowiedz
  1. tata

   A czemu nie od razu? 13 latek już świadomie robi zakupy i powinien się uczyć jak zarządzać swoimi pieniędzmi. Konto bankowe dla dziecka to super pomysł na edukację finansową!

   Odpowiedz
 3. xoxo

  Jak wybierałam konto bankowe dziecku to chciałam, żeby było w tym samym banku co moje. Jest to znaczne ułatwienie i pozwala na kontrole

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *