Które banki są polskie?

przez | 9 sierpnia 2019

Na przestrzeni lat bankowość w Polsce przeszła ogromną ewolucję, co chwilę słyszymy o fuzjach, przejęciach, często kojarzymy nazwy banków jedynie z reklamowych sloganów. Jak odnaleźć się w gąszczu instytucji finansowych i które z nich są polskie?

które banki są polskie

Do kogo należą banki w Polsce?

Często nie wiemy jaka jest przynależność banków funkcjonujących na polskim rynku finansowym do kapitału określonego państwa. Problem z określeniem, które banki są w 100% polskie wynika z tego, że zdecydowana większość instytucji bankowych działa na zasadzie spółek akcyjnych i dysponują one kapitałem mieszanym.

W miarę upływu lat wiele banków z polskimi korzeniami stopniowo zostało wykupionych przez podmioty zagraniczne, do takich banków możemy zaliczyć min. ING Bank Śląski, Citi Handlowy, Bank Millennium, czy Santander Bank Polska.

Największe banki w Polsce należą do Skarbu Państwa, który jest w posiadaniu rozległej części akcji bankowych. Przykładem jest tutaj Bank PKO BP, największa w Polsce bankowa instytucja finansowa, gdzie 30% akcji należy do państwowego majątku. W przypadku Alior Banku 31% akcji bankowych należy do PZU S.A. Za polski bank można uznać Bank Pocztowy, ponieważ akcjonariuszami spółki są Poczta Polska S.A oraz bank PKO BP. Instytucje finansowe, które funkcjonują bez udziału zagranicznego kapitału to Banki Spółdzielcze, na polskim rynku jest ich powyżej 500.

Liderzy na polskim rynku bankowym

Rankingi dotyczące banków uchodzących za najlepsze w swojej branży oparte są na różnych kryteriach. Głównym wskaźnikiem jest atrakcyjna oferta poszczególnych produktów jak kredyty hipoteczne, kredyty i pożyczki gotówkowe, czy konta osobiste. Pod uwagę brane są nie tylko ich parametry cenowe, ale też jakość usługi, sposób obsługi klienta oraz dodatkowe udogodnienia w postaci funkcji ułatwiających korzystanie z bankowej oferty.

Analizie podlegają również kryteria dotyczące zabezpieczeń przed atakami cyberprzestępczości, ponieważ już około 15 milionów konsumentów korzysta z bankowości mobilnej. Pod uwagę brane są narzędzia autoryzacji i uwierzytelniania oraz poufność połączeń. Znaczenie ma też suma zgromadzonych przez bank aktywów oraz liczba klientów.

Poniżej lista liderów na polskim rynku bankowym:

  • PKO Bank Polski
  • Bank Pekao S.A.
  • Santander BP
  • mBank
  • ING Bank Śląski
  • Bank Millennium
  • Alior Bank
  • Bank BGŻ BNP Paribas
  • Getin Noble Bank
  • Citi Handlowy

Które polskie banki są uznane na najbardziej bezpieczne?

W Polsce wszystkie banki zobligowane są do przestrzegania przepisów ustawy o prawie bankowym oraz podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wyznacznikiem bezpieczeństwa i stabilności banków jest jak najmniejsze poddawanie się wpływom niekorzystnych zawirowań światowego rynku ekonomicznego.

Spośród banków polskiego rynku finansowego za najbardziej bezpieczny można uznać PKO Bank Polski oraz Bank Pekao S.A. Suma zgromadzonych przez te instytucje aktywów stanowi gwarancje rzetelnej działalności i wypłacalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *