Kredyt z komornikiem i BIK – gdzie dostanę?

przez | 22 lipca 2021

Problemy finansowe to jeden z poważniejszych tarapatów, w jakie możemy wpaść. Jeszcze gorzej jest wówczas, gdy nad naszą głową zawiśnie komornik. Pieniędzy nie ma, a są potrzebne i szuka się rozwiązań na taką sytuację. Czy możliwe jest uzyskanie kredytu w takim przypadku?

Komornik a kredyt w banku – czy dostanę?

Od razu i już na wstępie należy zaznaczyć, że absolutnie żaden bank nie udzieli kredytowania osobie mającej komornika. Nie ma od tej zasady żadnego wyjątku i niestety trzeba się z tym faktem pogodzić. Mając zaległości i długi, które ściągane są z urzędu, dla banku jesteśmy osobą niewiarygodną i niewypłacalną, kimś, kto nie będzie w stanie oddać pożyczonych pieniędzy. To dosyć logiczne podejście, ponieważ instytucje finansowe chcą zarabiać na kredytach, a nie na nich tracić. Co więcej, problem ten może pojawić się także potem i banki mogą krzywo patrzeć na takiego klienta, nawet wówczas, gdy zajęcie komornicze miało miejsce kilka lat wstecz.

Gdzie dostać pieniądze z komornikiem i BIK?

Jak już zostało wspomniane, żaden bank nie udzieli kredytowania osobom mającym złą historię w BIK oraz komornika nad karkiem. Ta opcja całkowicie jest wykluczona. Mimo to hasło „kredyt z komornikiem” jest całkiem popularne i niestety całkowicie fałszywe. Najczęściej tego typu finansowania udzielają instytucje pozabankowe, które z punktu widzenia prawa nie mogą dawać kredytów. Takie zobowiązania są więc pożyczkami, a nie kredytami. Nazwa ta jednak się utrzymuje, bo kojarzy się dobrze, choć nie ma nic wspólnego z prawdą. Fakt pozostaje jednak taki, że rzeczywiście da się znaleźć firmy udzielające finansowania nawet osobom mającym komornika, czy złą historię BIK.

Ręka trzymająca portfel

Jak dostać pożyczkę z komornikiem i BIK?

Skoro już wiemy, że banki odpadają, ale są jeszcze firmy pozabankowe, warto skupić się teraz na tej opcji. Już na wstępie należy zaznaczyć, że nie każda firma pożyczkowa udziela tego typu zobowiązania, choć niewątpliwie jest ich wiele, co daje pewne możliwości. Dużym plusem może być z pewnością fakt, iż instytucje pozabankowe nie są tak restrykcyjne jak banki, to znaczy, że nie weryfikują klientów tak dokładnie i stawiają niższe warunki. Wiele z nich nie zwraca uwagi na fakt, iż klient posiada komornika, jak również nie zagląda do baz danych Biura Informacji Kredytowej. Wystarczy więc poszukać takiej oferty, dokładnie się z nią zapoznać i zdecydować co dalej. Same formalności są niewielkie.

Kto może uzyskać pożyczkę z komornikiem i bez BIK?

Choć opcja ta wydaje się być korzystna i dla każdego, prawda jest taka, że w rzeczywistości nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Po pierwsze firmy, nawet te pozabankowe też nastawione są na zysk i muszą liczyć na to, że klient odda pożyczoną kwotę. Nawet gdy nie jest sprawdzany BIK, weryfikowane będą inne bazy danych dłużników. Jeżeli ktoś ma naprawdę bardzo złą historię kredytową i komornika na karku, może mieć mimo wszystko problem z uzyskaniem pieniędzy, ewentualnie opcja ta będzie dotyczyła tylko pożyczek na niewielkie kwoty, czyli tzw. chwilówek.

Więcej możliwości mają za to osoby, które egzekucję komorniczą mają już za sobą. Jeżeli od tego momentu nie minęło jeszcze 5 lat (po tym czasie usuwane są dane z rejestrów), firmy pozabankowe będą stały przed nami otworem, zwłaszcza jeżeli w obecnym czasie żadnych zadłużeń nie posiadamy.

Czy opłaca się „kredyt” z komornikiem bez BIK?

To zależy od naszej sytuacji finansowej. Posiadanie komornika nie zawsze wiązać będzie się z bankructwem i dużymi problemami finansowymi, choć właśnie najczęściej tak jest. Na pewno trzeba rozważyć wszystkie zalety i wady takich pożyczek oraz własne możliwości. Mając długi i zadłużając się po raz kolejny, zazwyczaj tworzy się błędne koło, z którego jeszcze trudniej wyjść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *