Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy takie oferty są dostępne?

przez | 30 września 2020

Prowizje pobierane przez bank bywają bardzo wysokie, dlatego kredyt gotówkowy bez prowizji jest ofertą, która budzi duże zainteresowanie. Jej znalezienie nie jest jednak łatwe, ponieważ większość instytucji standardowo nalicza taką opłatę przy udzielaniu finansowania.

Poniżej wyjaśniamy, czy rzeczywiście jest dostępny kredyt z prowizją 0%, a także czy warto polować na taką ofertę na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

Kredyt gotówkowy bez prowizji? Tylko na zasadach promocji!

Każdy, kto kiedykolwiek brał kredyt gotówkowy w banku, wie doskonale, że do najważniejszych kosztów jego zaciągnięcia zaliczają się odsetki wynikające z oprocentowania oraz właśnie prowizja. Opłata ta jest pobierana z tytułu udzielenia kredytu. Może być określona kwotowo lub jako procent od wartości zobowiązania. Nie trzeba jej opłacać z góry – najczęściej bank dolicza ją do kwoty kredytu, a więc jest spłacana razem z kapitałem i odsetkami w miesięcznych ratach.

Wysokość prowizji może być bardzo różna w poszczególnych instytucjach – aktualnie można spotkać się z ofertami z prowizją od 3 do nawet 13%. Przy wyższej kwocie zobowiązania taka opłata może być więc dość słona – przykładowo, 13% od kredytu w wysokości 20 000 zł to aż 2600 zł. Nic zatem dziwnego, że kredyt gotówkowy bez prowizji jest tak pożądany przez klientów.

Niestety takie oferty z prowizją 0 zł lub 0% zdarzają się rzadko i zazwyczaj mają charakter promocji. Bardzo często także skorzystanie z nich wymaga od klienta spełnienia dodatkowych warunków np. wykupienia ubezpieczenia lub założenia konta osobistego w danym banku.

Czy opłaca się zaciągać kredyt gotówkowy 0% prowizji?

Pozornie wydaje się, że kredyt gotówkowy z prowizją 0% daje szanse na obniżenie kosztów zobowiązania. Wystarczy spojrzeć na nasz przykład z poprzedniego akapitu, który sugeruje, że kredyt bez prowizji na kwotę 20 000 zł powinien być tańszy o przeszło dwa tysiące złotych. Jest to duże uproszczenie, ponieważ należy pamiętać, że na koszty kredytu składa się nie tylko prowizja, ale przede wszystkim oprocentowanie.

Banki, które oferują promocyjne kredyty gotówkowe bez prowizji, najczęściej rekompensują sobie straty w postaci wyższego oprocentowania, albo naliczają po prostu inne opłaty o nazwie niekojarzącej się z prowizją np. opłaty przygotowawcze. W ten sposób całkowity koszt kredytu z prowizją 0% może okazać się dokładnie taki sam, jak kosz pożyczki w konkurencyjnym banku, który nalicza prowizję, ale np. stosuje niższe oprocentowanie.

Warto też zwrócić uwagę na dość popularne promocje kredytów bez prowizji, które wymagają wykupienia ubezpieczenia. W tym przypadku klient, owszem, zyskuje ochronę ubezpieczyciela na wypadek utraty pracy lub zdrowia, ale musi w zamian płacić regularnie składki ubezpieczeniowe. Są one doliczane do raty kredytu, a więc powiększają ich wartość. Bardzo często kredyty bez prowizji, ale z ubezpieczeniem okazują się droższe od kredytów z prowizją, ale bez ubezpieczenia.

Czy warto zatem szukać oferty banku, który proponuje kredyt gotówkowy z prowizją 0 zł? Jak najbardziej. Promocje są bardzo różne i wśród nich można trafić na rzeczywiście korzystną, dzięki której można znacznie obniżyć koszty zaciągnięcia zobowiązania, a więc także wysokość rat.

Gdzie znaleźć kredyt gotówkowy bez prowizji?

W chwili pisania tego tekstu tylko kilka banków miało w swojej ofercie kredyt gotówkowy bez prowizji – m.in. Bank Millennium, Credit Agricole i Santander Bank.

Bank Millennium – proponuje pożyczkę gotówkową do 20 000 zł z prowizją 0 zł dla osób, które wykupią ubezpieczenie od utraty pracy czy choroby.

Credit Agricole – oferuje kredyt gotówkowy bez prowizji do 10 000 zł dla nowych kredytobiorców, którzy najpóźniej w dniu składania wniosku będą mieli założone konto osobiste w tej instytucji.

Santander Bank – w ofercie promocyjnej ma kredyt gotówkowy online bez prowizji do 30 000 zł dla osób, które wykupią ubezpieczenie Spokojny Kredyt Życie Plus.

To przykładowe oferty, które mogą zainteresować osoby szukające korzystnych rozwiązań finansowych.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że brak prowizji wcale nie gwarantuje niższych kosztów kredytu, warto znaleźć po prostu najtańszy kredyt gotówkowy – bez prowizji lub z prowizją, byle miał najniższe RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania odzwierciedla wszystkie koszty kredytowe, dlatego jest najlepszym wyznacznikiem opłacalności oferty. Warto więc porównać oferty banków na Totalmoney.pl według tego klucza. Jak to zrobić, skoro kredyty gotówkowe proponuje co najmniej kilkanaście instytucji?
Wystarczy sprawdzić aktualny ranking kredytów gotówkowych, jaki jest dostępny w Internecie na wielu stronach o tematyce finansowej. Można się z niego dowiedzieć nie tylko tego, który bank ma najtańszą ofertę, ale także który proponuje kredyt z prowizją 0%. W takim zestawieniu widać czarno na białym, czy promocyjne oferty są faktycznie korzystne. Najlepsze rankingi prezentują bowiem także wartości RRSO i oprocentowania, a nawet przeliczają całkowite koszty kredytu i wysokość rat dla wskazanej kwoty zobowiązania oraz okresu jego spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *