Konto oszczędnościowe – w jakim banku najlepiej?

przez | 12 sierpnia 2019

Konto oszczędnościowe to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Pomaga zadbać o domowy budżet i zaoszczędzić pieniądze na tzw. „czarną godzinę”. Popularnym rozwiązaniem jest także zakładanie konta oszczędnościowego dla dziecka, któremu w dniu 18 urodzin wręcza się zebraną kwotę. A w jakim banku najlepiej otworzyć taki rachunek i czym się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe – jak działa?

Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe? Jest to rodzaj rachunku bankowego, którego celem jest gromadzenie i pomnażanie oszczędności. Można zatem powiedzieć, że jest one pewnego rodzaju połączeniem lokaty z kontem osobistym, z tym że oprocentowanie takiego konta jest zazwyczaj niższe niż w przypadku lokat terminowych. Ponadto zgromadzone na koncie oszczędnościowym pieniądze, można w każdej chwili wypłacić, bez utraty odsetek. Warto także pamiętać, że ta swoboda dysponowania środkami nie zawsze jest darmowa, niektóre banki ograniczają ilość bezpłatnych wypłat z konta do miesiąca lub dwóch, a wszelkie dodatkowe transakcje są płatne.

Ranking kont oszczędnościowych

Jeśli chcemy sprawdzić, w jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe, powinniśmy skorzystać z internetowych rankingów. W takich zestawieniach znajdują się oferty różnych banków z podstawowymi informacjami na temat danego konta. Rankingi kont oszczędnościowych pozwolą sprawdzić oprocentowanie, koszty posiadania takiego rachunku, a także czas, na jaki zawierana jest umowa z bankiem. Niekiedy możliwe jest również sprawdzenie szacowanego zysku, jaki osiągniemy po miesiącu korzystania z konta oszczędnościowego.

Takie rankingi ułatwiają znalezienie najkorzystniejszego produktu. Często instytucje finansowe oferują specjalne promocje wynikające z założenia u nich konta oszczędnościowego, np. 100 zł na start. Dlatego warto sprawdzać rankingi, aby dowiedzieć się, gdzie mamy szansę na założenie darmowego konta oszczędnościowego i gdzie czekają na nas dodatkowe profity.

Gdzie najlepsze konto oszczędnościowe?

Gdzie opłaca się otworzyć rachunek oszczędnościowy? Według aktualnych danych, najkorzystniejsze konta oferują takie banki jak: City Handlowy (oprocentowanie 4%), Getin Bank, Alior Bank i Bank Pekao (3% oprocentowania). Konto oszczędnościowe na korzystnych warunkach, możemy otworzyć także w Credit Agricole i T-Mobile Usługi Bankowe. Jednak warto pamiętać, że oferty banków zmieniają się bardzo szybko, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy sprawdzić aktualne rankingi.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego rachunku, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim sprawdź, jakie oprocentowanie ma dane konto oszczędnościowe, im wyższe, tym lepiej. Kolejne kryterium wyboru to częstotliwość kapitalizacji odsetek, które są zyskiem wynikającym z oprocentowania rachunku. Należy także zwrócić uwagę na koszt wypłaty środków z rachunku. Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj wypłaty z konta oszczędnościowego są darmowe, ale też ograniczone pewnym limitem. Im mniej wypłat, tym większa szansa, że nie będziemy za nie ponosić dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *