Coraz więcej osób decyduje się na to, by otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Samozatrudnienie ma wiele zalet, pozwala m.in. na nawiązywanie współpracy z innymi firmami na bardzo korzystnych warunkach w ramach kontraktów B2B. Wykonując ten krok, trzeba dopełnić wielu formalność oraz podjąć ważna decyzje, również o tym, czy otwierać konto firmowe w banku, czy korzystać z prywatnego rachunku do celów firmowych. Argumentów zarówno za jednym rozwiązaniem, jak i za drugim jest wiele, dlatego przyjrzymy się tej sprawie z bliska.
- Zalety konta firmowego
- Konto osobiste a konto firmowe – podobieństwa i różnice
- Jakie konto firmowe wybrać?
Zalety konta firmowego
Polskie prawo zobowiązuje każdego przedsiębiorcę do tego, aby posiadał on konto bankowe, które będzie wykorzystywane do regulowania należności z urzędem skarbowym i ZUS-em, a także z innymi przedsiębiorcami. W żadnym miejscu nie ma jednak przepisu, który wskazywałby, czy to konto może być prywatne, czy konieczne jest założenie firmowego rachunku bankowego. Warto jednak zwrócić uwagę na liczne korzyści wypływające z tego, że rozdzielone zostają finanse prywatne od firmowych.
Przede wszystkim jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala na automatyczne rozdzielenie transakcji związanych z opłatami dotyczącymi działalności gospodarczej od wydatków prywatnych. W ten sposób łatwiej jest kontrolować finanse, znacznie szybciej można również odnaleźć potwierdzenia dokonania różnego rodzaju płatności.
Drugą istotną kwestią jest to, że posiadając konto firmowe, mamy szanse zbudować od początku dobrą relację z bankiem, dzięki której w przyszłości może być łatwiej np. wziąć kredyt na firmę. Niejednokrotnie banki oferują również swoim klientom biznesowym specjalne warunki finansowania działalności. W przypadku prowadzenia działalności handlowej konto firmowe pozwala na przyjmowanie płatności od klientów kartą. To oczywiście tylko część zalet płynących z posiadania konta firmowego, jednak już one powinny skłonić każdego przedsiębiorcę do założenia konta w banku na firmę.
Konto osobiste a konto firmowe – podobieństwa i różnice
Być może niektóre osoby obawiają się założenia konta firmowego, gdyż swoje osobiste już znają, potrafią je obsługiwać i martwią się, że konto firmowe będzie kolejnym utrudnieniem. Obawy te są jednak bezpodstawne, gdyż obsługa konta firmowego nie różni się specjalnie od obsługi rachunku prywatnego, a daje znacznie więcej możliwości i ułatwia niektóre działania. Przykładem mogą być dodatkowe funkcje, takie jak:
- zlecenie przelewów do ZUS-u,
- zlecenie przelewów podatkowych,
- rozliczanie transakcji split payment i korzystania z subkonta VAT.
Ponadto mając konto firmowe, można korzystać ze wszystkich standardowych opcji dla kont osobistych, w tym z płatności mobilnych, systemu blik, czy podpinania kart do portfeli wirtualnych.
Jakie konto firmowe wybrać?
Bez wątpienia ogromne znaczenie ma to, w jakim banku założymy konto firmowe. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję, warto skorzystać z rankingu kont firmowych, a także dokładnie przyjrzeć się tabelom opłat i prowizji. Odpowiednio dopasowując konto do potrzeb swojej firmy, istnieje szansa wybrania oferty, która zapewni nam zupełnie darmowe korzystanie z tego produktu bankowego.
Nie no jak prywatne? Bez sensu. Jak oddzielić wtedy finanse? Co jak będzie kontrola? Będzie się transakcja po transakcji udowadniać, co było prywatne, a co służbowe?Jak działalność, to koniecznie konto firmowe. Zwłaszcza takie z profitami.
To zależy, konta prywatne mają swoje zalety, ale dla działalności jednoosobowej konto firmowej moim zdaniem byłoby chyba jednak lepsze.