Gdzie można założyć dziecku konto bankowe? W jaki sposób się to odbywa? Jakie możliwości daje takie konto i jakie banki mają je w swojej ofercie?
Konto bankowe dla dziecka – jak to działa?
Według polskiego prawa dzieci przed ukończeniem 13 lat nie mają zdolności do czynności prawnych. Prawo dopuszcza możliwość zawierania umów przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych w sytuacjach, gdy dotyczą one bieżących i drobnych spraw życia codziennego (dlatego na przykład dziecko może sobie coś kupić w szkolnym sklepiku).
Jak widać, wiele tu zależy od interpretacji. Część osób może uznać prowadzenie konta za bieżącą sprawę życia codziennego. To przydatna rzecz na przykład dla dzieci wyjeżdżających na samodzielne kolonie
Dlatego też niektóre banki mają w ofercie konta osobiste i oszczędnościowe dla osób poniżej 14. roku życia.
Dziecko nie może mieć w pełni niezależnego konta. Każe konto dla dziecka musi być niejako podpięte pod konto dla dorosłego, a dostęp dziecka do konta jest ograniczony. Konto umożliwia dziecku korzystanie z typowych funkcji rachunku bankowego, ale to rodzic bądź opiekun ma pełną kontrolę nad wydatkami dziecka.
Jak to wygląda w praktyce? Dziecko może zarządzać kontem i oszczędnościami przez bankowość online, może inicjować polecenia przelewu, wykonywać płatności kartą i korzystać z promocji i bonusów do konta. Rodzic lub opiekun ma natomiast wgląd we wszystkie wydatki dziecka. To on sprawuje kontrolę. Dziecko, jak przed chwilą napisaliśmy, może inicjować polecenia przelewu, ale to do rodzica należy zatwierdzenie ich lub odrzucenie. On też decyduje, jakie z funkcji konta będą dla dziecka dostępne, zarządza jego kartą płatniczą i ustala limity wypłat i płatności w bankowości mobilnej.
Dziecku można założyć nie tylko konto osobiste, ale i oszczędnościowe. Je również osobie niepełnoletniej może otworzyć wyłącznie jej ustawowy przedstawiciel. Częściowy dostęp do tego konta (na przykład przez bankowość internetową) dziecko uzyskuje dopiero, kiedy kończy 13 lat. Wcześniej obsługa rachunku może odbywać się tylko w oddziale banku, chyba że rodzic posiada w nim własne konto – wówczas w jego systemie bankowości elektronicznej będzie widoczny też rachunek dziecka. Kiedy dziecko osiągnie pełnoletność, konto i wszystkie zdeponowane na nim środki staną się w całości jego własnością.
Które banki oferują konto dla dzieci?
Jeśli chodzi o konta osobiste dla dzieci, nie ma na rynku bankowym dużego wyboru. Konto osobiste dla dziecka oferuje między innymi PKO BP. PKO Konto Dziecka to najbardziej rozbudowana oferta konto osobistego dla osób poniżej 13 lat. Dziecku zostaje udostępniona specjalna aplikacja internetowa, a także karta płatnicza typu pre-paid. Aplikacja zawiera samouczki wprowadzające dziecko w zasady korzystania z konta i inne finansowe zagadnienia. Rachunek jest oprocentowany, co może skłonić dziecko do oszczędności.
Bank Millennium oferuje Konto 360 Junior. Jest ono bezpłatne, ale – powiedzmy to szczerze – dość ubogie. Co przez to rozumiemy? Dziecku nie zostanie udostępniona bankowość internetowa ani mobilna karta płatnicza. Dziecko nie ma dostępu do środków na koncie, a wszelkie transakcje można wykonywać jedynie w oddziale banku, chyba że rodzic posiada swoje konto w Banku Millennium.
Coraz więcej banków ma takie konta w swojej ofercie. Mnie to cieszy, bp dzięki temu mam w czym wybierać, a przecież o to chodzi. Na pewno dużym ułatwieniem jest podłączenie takiego konta do konta rodzica.