Jakie konto firmowe przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

przez | 30 września 2021

Jeśli rozkręcasz własną działalność, jednym z pierwszych pytań, jakie może pojawić się w Twojej głowie, będzie z pewnością kwestia rachunku bankowego. Osobne koto bankowe do celów związanych z prowadzeniem działalności może okazać się niezbędne. Czy założenie takiego konta jest obowiązkowe i jakie konto firmowe będzie najlepsze w przypadku jednoosobowej działalności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy założenie konta firmowego jest obowiązkowe?

Konto firmowe to osobny rachunek, który pozwala na wykonywanie wszelkich transakcji, związanych z prowadzeniem firmy. Są to transakcje między Twoją firmą a różnymi instytucjami, m.in. Urzędem Skarbowym czy ZUS-em, a także przedsiębiorcami, z którymi podczas prowadzenia działalności będziesz prawdopodobnie współpracować dość często.

Przepisy prawa wyraźne określają typ konta, jakie musisz posiadać, gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Dokładniej mówi o tym art.22 z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, oraz art. 6. w ordynacji podatkowej. Co możemy znaleźć w ustawie? W kontekście rachunku bankowego ustawa mówi, że jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, musisz zgodnie z prawem posiadać rachunek bankowy. Przepisy jednak nie rozróżniają jednoznacznie, czy musi to być osobne konto firmowe, czy też możesz przeprowadzać transakcje z rachunku osobistego.

Teoretycznie, ponieważ problem nie jest dookreślony, możesz więc w przypadku jednoosobowej działalności posługiwać się rachunkiem osobistym. W praktyce jednak, taki stan rzeczy może utrudnić Ci prowadzenie biznesu, ponadto wiele placówek bankowych rozróżnia w regulaminach kont bankowych wydatki osobiste i te związane z firmą.

Jakie konto firmowe wybrać przy jednoosobowej działalności?

Konto firmowe to często wybierana opcja przez początkujących przedsiębiorców. Posiadanie osobnych kont do celów prywatnych i służbowych da ci lepszy wgląd w wydatki firmy. Warto tutaj również zaznaczyć, że konto firmowe możesz założyć już po rejestracji działalności – przy jej zakładaniu musisz natomiast wskazać rachunek osobisty.
Jeśli chodzi o wybór najlepszego konta firmowego, warto zwrócić uwagę na koszty tych produktów finansowych, z których korzystać będziemy najczęściej. Obecnie trudno jest de facto znaleźć całkowicie bezpłatne konto firmowe. Opłaty za prowadzenie rachunku są jednak niewielkie.

Przy wyborze konta firmowego warto przede wszystkim sprawdzić, czy w wybieranej opcji bezpłatne są przelewy. To transakcje, które wykonywać będziesz z konta firmowego najczęściej. Dodatkowym plusem będzie brak prowizji za wypłaty z bankomatu oraz walutowe konto firmowe – możliwość założenia dodatkowego rachunku w innej walucie, na przykład euro. Pozwoli to na poszerzenie zasięgów Twojego biznesu o inne rynki.
Przed założeniem konta bankowego warto na pewno sprawdzić rankingi banków, które możesz znaleźć na Internecie. Da Ci to lepszy i bardziej klarowny ogląd sytuacji.

Jakie korzyści możesz mieć z założenia konta firmowego?

Założenie konta firmowego ma więcej plusów niż minusów. Przede wszystkim, jeśli korzystasz z osobistego konta po to, aby wykonywać transakcje firmowe, warto pamiętać, że ZUS czy Urząd Skarbowy zyskuje dostęp do historii rachunku. Może być to dla Ciebie mało komfortowe. Najbardziej istotne wydaje się jednak uporządkowanie finansów. Prowadząc jednoosobową działalność, niejednokrotnie będziesz musiał raportować wydatki swojej firmy. Mając do tego celu osobne konto, będzie Ci dużo prościej skoordynować swoje wydatki i obliczyć, ile transakcji i na jaką kwotę wykonałeś w danym miesiącu w ramach firmy.

Jedna myśl nt. „Jakie konto firmowe przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

  1. Henryk

    Mnie zaskoczyło, że jak tylko zarejestrowałem firmę, to od razu zadzwonili z ING o konto firmowe. Kto tu dane sprzedaje i komu? Nie do wiary! Oczywiście nie wziąłem. Szukałem, gdzie jest najlepsza oferta, co najwięcej dają. Dzisiaj jest taka konkurencja, że nie ma co łapać pierwszej lepszej oferty.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *