Zakładając firmę, można zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą lub otwarcie spółki. Tak naprawdę wybór ten zależy od wielu czynników i konkretnej sytuacji, nie mniej jedną z niezwykle istotnych kwestii jest założenie firmowego konta bankowego. Podczas gdy korzystanie z konta prywatnego przy jednoosobowej działalności jest możliwe, w przypadku spółki lepiej zrezygnować z takiego pomysłu. Jakie są zalety posiadania konta firmowego dla spółki? Jak znaleźć najlepszą ofertę tego typu?
- Konto firmowe dla spółki – co warto wiedzieć?
- Jak wybrać najlepsze konto firmowe dla spółki?
- Jakie jest najlepsze konto firmowe dla spółki?
Konto firmowe dla spółki – co warto wiedzieć?
Na początku warto zwrócić uwagę na to, że spółki założone na gruncie prawa cywilnego, a więc nieposiadające odrębnej osobowości prawnej, nie mogą posiadać własnego konta bankowego, gdyż założony rachunek bankowy będzie należał po prostu do wszystkich wspólników. Prawo bankowe dopuszcza możliwość prowadzenia rachunku dla kilku osób fizycznych, jednostek samorządu terytorialnego albo stron umowy o współpracy w rozumieniu ustawy Prawo geologiczne i górnicze (rachunek wspólny). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby konto firmowe założyli wspólnicy będący osobami fizycznymi. Sprawa może się nieco skomplikować w sytuacji, gdy do spółki należy osoba prawna lub jednostka organizacyjna. W tym wypadku najlepiej złożyć zapytanie o możliwość otwarcia konta bezpośrednio do banku.
W przypadku, gdy otwarty zostaje rachunek wspólny dla osób fizycznych, każdy ze wspólników ma prawo do:
- samodzielnego dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku,
- wypowiedzenia w dowolnym momencie umowy, ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy.
Jak wybrać najlepsze konto firmowe dla spółki?
Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii, warto spróbować przewidzieć, jakie funkcje konta będą przez wspólników wykorzystywane najczęściej. Znaczenie ma również to, czy wykonywanych będzie więcej transakcji krajowych, czy międzynarodowych. Pod uwagę warto wziąć również to, czy preferowana jest bankowość tradycyjna, elektroniczna, czy mobilna. Pomocne w wyborze konta firmowego dla spółki mogą okazać się rankingi kont firmowych.
Niezwykle istotną kwestią są wysokości opłat, w tym:
- opłata za prowadzenie rachunku,
- opłata za przelewy do ZUS i US,
- opłata za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne,
- opłata za przelewy europejskie SEPA,
- opłata za wydanie karty do konta,
- opłata za obsługę karty do konta,
- możliwość korzystania z bankowości elektronicznej,
- prowizja za wypłatę gotówki z bankomat.
Należy również zwrócić uwagę na to, ile osób będzie mogło mieć dostęp do konta. Jak widać, dokładna analiza tabeli opłat i prowizji to podstawa przy wybieraniu najlepszej oferty kont bankowych.
Jakie jest najlepsze konto firmowe dla spółki?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż oczekiwania wobec tego instrumentu mogą być różne. Ważne jest jednak to, by prowadzenie takiego konto była jak najwygodniejsze dla wspólników, a przy tym jak najtańsze. Wybór konta firmowego dla spółki musi być naprawdę bardzo dobrze przemyślany, gdyż jego zmiana w toku działania przedsiębiorstwa będzie trudna.
Najlepiej porównać oferty za pomocą rankingów. One się wciąż zmieniają. No a przecież jak wybierać to najlepiej to, co najtańsze. Da się znaleźć darmowe konto dla firmy.
Ciekawe, nie wiedziałam, że jest na kontach firmowych aż tyle opcji, które ułatwią zarządzanie kasą spółki 😀