Według badań znaczna część naszych rodaków spłaca jakiś kredyt. Mogą to być raty za zakupy, kredyt gotówkowy, lub hipoteczny. Kredyty w ostatnich latach stały się czymś powszechnym i coraz łatwiej jest nam podejmować taką decyzję. Podobnie jak i w innych kwestiach, najtrudniej jest wziąć swój pierwszy kredyt. Wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia i wiedzy na temat tego rodzaju zobowiązań finansowych, a czasem również z uprzedzeń i obaw przed byciem dłużnikiem banku. Na co zwrócić uwagę przy pierwszym kredycie? Gdzie szukać pomocy?
- W jakim banku wziąć pierwszy kredyt?
- Jak szukać najlepszej oferty kredytowej?
- Jak wybrać pierwszy kredyt?
W jakim banku wziąć pierwszy kredyt?
Na wzięcie kredytu bardzo często decydują się młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Z punktu widzenia banku są oni pożądanym klientami, gdyż mają szansę cały czas zwiększać swoje zarobki i nie chcą popaść w tarapaty finansowe z powodu niespłacania swoich zobowiązań, gdyż mogą one zaważyć na całym ich przyszłym życiu. Z drugiej strony mogą nie mieć jeszcze historii kredytowej, potwierdzającej ich wiarygodność jako kredytobiorców. Najczęściej jednak obdarza się ich sporym kredytem zaufania i oferuje korzystne warunki. W końcu istnieje szansa, że po spłaceniu jednego kredytu, będą chcieli zaciągnąć kolejny. Dobrym krokiem jest mimo wszystko zbudowanie jakiejkolwiek historii kredytowej, chociażby przez dokonywanie niewielkich zakupów na raty, które zostaną odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej.
Gdzie starać się o swój pierwszy kredyt? Jednym z rozwiązań jest udanie się po kredyt do banku, w którym mamy założone konto i od jakiegoś czasu korzystamy z jego usług. Jest to o tyle komfortowe, że znamy ten bank, ufamy mu i w niektórych przypadkach możemy nawet liczyć na jakąś specjalną ofertę dla stałych klientów. Inną możliwością jest szukanie najlepszej oferty spośród aktualnie dostępnych.
Jak szukać najlepszej oferty kredytowej?
Sposobów na wytypowanie najkorzystniejszej oferty kredytowej jest kilka. Jeśli chcemy wziąć sprawy w swoje ręce, to pomocne mogą okazać się takie narzędzia, jak kalkulator kredytowy oraz rankingi kredytów. Po podaniu podstawowych danych narzędzia te wyszukają oferty, które odpowiadają naszym wymaganiom. Oczywiście wyselekcjonowane w ten sposób propozycje należy osobiście przeanalizować.
Drugą opcją jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego, który na podstawie naszej sytuacji finansowej, ale również życiowej wskaże nam, które oferty będą dla nas najkorzystniejsze. Ta opcja jest najlepsza dla osób, które nie czują się pewnie w temacie finansów i boją się, że podejmą złą decyzję, lub przeoczą jakąś istotną kwestię.
Jak wybrać pierwszy kredyt?
Nawet jeśli korzystamy z pomocy doradcy finansowego, ostateczna decyzja zawsze należy do nas. Aby ją świadomie podjąć, należy zwrócić uwagę na takie szczegóły oferty kredytowej, jak:
- kwota kredytu,
- okres kredytowania,
- RRSO,
- wysokość prowizji,
- wysokość oprocentowania,
- konieczność wykupienia ubezpieczenia kredytu lub innego ubezpieczenia,
- wysokość opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu.
Ja na pierwszy bank wybrałem taki, który uwierzył w moją wątpliwą zdolność kredytową. I chyba aktualnie takich sytuacji jest najwięcej, mało kto może sobie pozwolić na wybór w tym zakresie.