Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy, czy hipoteczny, należy dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty. Tego rodzaju zobowiązania mają spory wpływ na naszą sytuację finansową, dlatego nie można podejmować pochopnych decyzji, które mogłyby zaważyć na naszym bezpieczeństwie ekonomicznym. Co brać pod uwagę szukając najkorzystniejszej oferty? Jak szukać najtańszych kredytów na rynku?
- Korzystna oferta kredytowa – czyli jaka?
- Jak porównać oferty kredytowe?
- Co składa się na całkowity koszt kredytu?
Korzystna oferta kredytowa – czyli jaka?
Aby móc rozpocząć poszukiwania najlepszej oferty kredytowej, należy najpierw sprecyzować swoje oczekiwania. W zależności od sytuacji finansowej i życiowej istotne może być dla nas to, czy dany bank oferuje niską prowizję, brak opłat za wcześniejszą spłatę kredytu lub pozwala zrezygnować z ubezpieczenia. Bardzo dużo zależy również od tego, jak duży kredyt planujemy wziąć i na co go przeznaczyć. Zupełnie inne wymagania mają osoby, które biorą kredyt np. na remont łazienki, a inne ci, którzy chcą kupić dom.
Jak widać, korzystna oferta kredytowa może posiadać różne oblicza i dla każdego pod tym określeniem będzie kryć się coś innego. Zdarza się, że sami kredytobiorcy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co w ich przypadku jest najistotniejsze i wtedy najlepiej skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Dobry doradca kredytowy pomoże przeanalizować nam naszą sytuację finansową oraz wytłumaczy wszystkie niuanse związane z np. kosztami kredytów. Może również przeprowadzić symulacje spłaty kredytu, dzięki czemu będziemy mieli dokładny obraz tego, z jakimi kosztami wiąże się to zobowiązanie.
Jak porównać oferty kredytowe?
Kiedy już określimy swoje wymagania, to przychodzi czas na aktywne szukanie ofert i porównywanie ich ze sobą. Jeśli nie korzystamy z pomocy doradcy, to dużym ułatwieniem mogą okazać się różnego typu rankingi kredytów gotówkowych, czy hipotecznych. Warto również skorzystać z kalkulatora kredytowego, który podpowie nam, jak mogą wyglądać przybliżone wysokości rat przy konkretnej wysokości kredytu i okresie spłaty.
Trzeba pamiętać o tym, że ostateczne warunki, na jakich bank udziela swoim klientom kredytu, mogą się nieco różnić od oferty zamieszczonej np. na stronie internetowej danego banku. Wynika to z faktu, iż każdy wniosek jest analizowany indywidualnie, a oferta końca uzależniona jest od zdolności kredytowej wnioskującego oraz wielu innych czynników.
Co składa się na całkowity koszt kredytu?
Całkowity koszt kredytu bardzo często decyduje o tym, czy wybieramy daną ofertę, czy odrzucamy. Na całkowity koszt kredytu składają się takie elementy, jak:
- odsetki, prowizje, podatki, opłaty i marże,
- koszty usług dodatkowych np. ubezpieczenie kredytu.
Zasadniczym elementem kosztów, jakie musimy ponieść, decydując się na kredyt, są odsetki. Wśród prowizji pobieranych przez bank należy wyróżnić opłatę za przyznanie kredytu oraz prowizję przygotowawczą. Warto również pamiętać o tym, ze w przypadku kredytu hipotecznego konieczne jest również poniesienie opłat notarialnych, które nie są wliczane do całkowitego kosztu kredytu. Inne opłaty związane z kredytem hipotecznym branym w celu zakupu nieruchomości, to wycena lub oszacowanie wartości nieruchomości, czy podatek od czynności prawnych.
Tak, ja również polecam dokładnie zapoznać się ze szczegółami, odnośnie do prowizji pobieranych przez bank! Sam bym się naciął, gdybym nie doczytał umowy do końca. Pozdrawiam i powodzenia!