Jaki bank dla firmy? Czym się kierować wybierając bank dla firmy?

przez | 10 sierpnia 2021

W dzisiejszych czasach nie ma możliwości prowadzenia firmy bez konta w banku. Założenie rachunku bankowego jest konieczne także w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Teoretycznie możliwe jest korzystanie z prywatnego rachunku bankowego podczas prowadzenia firmy, jednak większość przedsiębiorców decyduje się na założenie firmowego konta bankowego. Pozostaje zatem pytanie, jaki bank wybrać?

Jak wybrać konto firmowe?

Chcąc założyć firmowy rachunek bankowy, nie warto iść do pierwszego lepszego banku, znacznie lepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie aktualnie dostępnych na rynku ofert i wybranie też najkorzystniejszej ze swojego punktu widzenia. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie oferty banku, w którym posiadamy swoje prywatne konto, gdyż w takiej sytuacji dość często można liczyć na dodatkowe korzyści.

Szukając najlepszej oferty, należy zwrócić uwagę na wysokość opłaty pobieranej za prowadzenie konta oraz kosztów związanych z przeprowadzaniem standardowych operacji bankowych, takich jak np. przelewy. Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z takich udogodnień, jak polecenia przelewu, czy ustanowienie stałego zlecenia, a także pobranie wyciągu z historii rachunku. Aby mieć pewność co do tego, czy czynności te są płatne, należy dokładnie przeanalizować tabelę opłat i prowizji. Kolejną sprawą jest karta płatnicza i opłaty, jakie mogą być naliczane w związku z jej użytkowaniem. Kiedy już będziemy dokładnie wiedzieć, co ile kosztuje, wtedy wystarczy porównać poszczególne oferty i dokonać wyboru.

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Jak już nadmieniliśmy, istnieje możliwość korzystania z prywatnego konta w celach związanych z prowadzeniem firmy, jednak jest to bardzo niepraktyczne i może wprowadzać niepotrzebne zamieszanie. Przy użyciu rachunku bankowego odprowadza się m.in. należności do Urzędu Skarbowego, czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Posiadając konto, przy pomocy którego będziemy regulować wszystkie opłaty związany z firmą, zapewniamy sobie przejrzystość finansów przedsiębiorstwa, a także lepszą kontrolę finansów oraz łatwiejsze nimi zarządzanie.

Kolejną korzyścią z posiadania konta firmowego jest to, że banki tworząc oferty dla firm, bardzo często oferują im dodatkowe korzyści, takie jak możliwość zaciągnięcia kredytu, czy wsparcie księgowe lub prawne.

Jaki bank dla firmy?

Trudno w tym przypadku udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż przedsiębiorstwa w zależności od wielkości, czy branży, w jakiej działają, mają różne potrzeby i nie każdemu będą odpowiadać te same warunki. Część banków posiada osobne oferty dla jednoosobowych działalności, spółek, fundacji, czy stowarzyszeń. Wybór konkretnego banku często związany jest z tym, czy zależy nam na dostępności banku w formie stacjonarnych oddziałów, czy raczej wolimy załatwiać wszystko przez internet. Jak widać, wymagania wobec firmowego rachunku bankowego i udostępniającego go banku mogą być niezwykle zróżnicowane, dlatego nie ma sensu wskazywać konkretnej oferty, jako tej najlepszej. Każdy przedsiębiorca musi podjąć taką decyzję sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *