Jak złożyć wniosek 500+ przez bank?

przez | 10 sierpnia 2021

Program „Rodzina 500+” ma na celu finansowe wsparcie rodzin, a jego początek sięga 2016 roku. Jego celem była poprawa sytuacji demograficznej, inwestycja w rodzinę oraz redukcja ubóstwa wśród dzieci. To, czy udało się osiągnąć te cele, jest szeroko komentowane m.in. w mediach, nie da się ukryć, ze program ten budzi duże emocje. Niezależnie jednak od tego, czy więcej osób go popiera, czy krytykuje, zdecydowana większość uprawnionych rodzin korzysta z rządowego wsparcia. W jaki sposób złożyć wniosek o wypłatę 500+?

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Aby otrzymać 500+, należy złożyć stosowny wniosek, a dokonać tego można za pośrednictwem konta bankowego. Lista banków, które umożliwiają swoim klientom złożenie takiego wniosku, jest bardzo długa, znajdują się na niej między innymi takie banki, jak ING Bank Śląski SA, Inteligo, mBank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, czy zrzeszone Banki Spółdzielcze.
Aby dowiedzieć się, jak dokładnie krok po kroku złożyć wniosek w danym banku, najlepiej wejść na jego stronę i poszukać konkretnych informacji. Najczęściej wystarczy się zalogować do bankowości internetowej, a następnie poszukać zakładki e-Urząd, pod którą znajduje się „Wniosek Rodzina 500+”. Wypełniony i zatwierdzony wniosek jest przekazywany przez bank do państwowego systemu informatycznego emp@tia. Potwierdzenie odbioru wniosku otrzymamy na podany w nim adres mailowy.

Inne sposoby złożenia wniosku o 500 plus

Może się zdarzyć tak, że na liście, z której należy wybrać właściwą gminę, nie będzie gminy, w której mieszkamy. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku w inny sposób. Możliwe jest złożenie wniosku w urzędzie miasta bądź gminy osobiście lub za pośrednictwem poczty.
Jeśli chodzi o alternatywne sposoby składania wniosku o 500+ przez internet, to poza kontem bankowym można użyć także Portalu Informacyjno-Usługowego Empatia, oraz portalu PUE ZUS.

500+ – warunki przyznania

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na to, jaki dochód osiąga jego rodzina. Oznacza to, że 500 złotych może otrzymywać każda niepełnoletnia osoba w naszym kraju, której rodzice bądź opiekunowie prawni złożą właściwy wniosek. Warto wiedzieć, że rodzice nowo narodzonego dziecka mają aż 3 miesiące, aby złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego, liczone od dnia jego narodzin. Rodzice, którzy nie przekroczą tego terminu, mają zagwarantowane, że otrzymają wyrównanie za pierwsze miesiące życia, w czasie których nie otrzymywali jeszcze świadczenia.
Po zmianach, jakie miały miejsce w 2019 roku, wnioski o przyznanie 500 + uległy znacznemu skróceniu (dzięki likwidacji kryterium dochodowego). Zlikwidowano również obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia wychowawczego w drodze decyzji administracyjnej, dzięki czemu informacja o przyznaniu świadczenia dociera do wnioskodawców znacznie szybciej.
Wprowadzone zmiany to nie tylko ułatwienia dla rodziców i opiekunów nieletnich, ale również duże oszczędności dla całego systemu zajmującego się administrowaniem programu 500 plus.

3 myśli nt. „Jak złożyć wniosek 500+ przez bank?

 1. Agnieszka

  My tak złożyliśmy wniosek o 500+, bo tak było nam najwygodniej. Minimum formalności, szybka weryfikacja i jak się nie mylę – brak konieczności odnawiania wniosku. No i świadczenie przychodzi na to samo konto.

  Odpowiedz
 2. Tribia

  Szkoda, że nie ma takich programów jak np. 500 + na KAŻDE CHORE DZIECKO. Dzieci z wadami potrzebują też pieniędzy na leczenia. Wiadomo, są akcje charytatywne, ale pieniądze na utrzymanie też są potrzebne.

  Odpowiedz
 3. Kartofelek

  Dokładnie, taki program powinien być wykorzystywany dla osób, które mają niepełnosprawne osoby w rodzinie…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *