Posiadanie własnego konta bankowego najczęściej kojarzy się z ludźmi dorosłymi, którzy mają już pracę i pewne zarobki, które regularnie wpływają i są wykorzystywane. Co jednak w przypadku dzieci? Jak się okazuje, wiele banków oferuje konta dla dzieci i młodzieży, a rodzice chętnie z tego korzystają. W jaki sposób założyć pierwsze konto dla dziecka? Kiedy warto się na to zdecydować?
Dlaczego warto założyć konto w banku dla dziecka?
Powodów, dla których rodzice rozważają założenie konta bankowego dla dziecka, może być kilka. Zalicza się do tego między innymi konieczność, gdy na przykład nasza pociecha wyjeżdża daleko na dłuższy czas i musi mieć dostęp do gotówki. Drugim powodem może być edukacja ekonomiczna, czyli nauczenie dziecka czym właściwie są finanse i jak to wygląda, co może wyrobić w nim szacunek do pieniądza i pokazać jak nimi zarządzać. To też oczywiście wiąże się z trzecią opcją, czyli oszczędzaniem. Konto bankowe może być po prostu miejscem, gdzie maluch będzie odkładał swoje kieszonkowe czy inne fundusze, które otrzyma. To też oczywiście ma swoje walory edukacyjne.
Jakie konto w banku założyć dla dziecka?
Właściwie mamy do wyboru dwie możliwości: rachunek bieżący oraz konto oszczędnościowe. W pierwszym przypadku dziecko otrzyma także kartę debetową, co za tym idzie, będzie mogło nie tylko regularnie odkładać pieniądze, ale i z nich korzystać na bieżące wydatki. Dziecko w ten sposób na własnej skórze przekona się, jak wygląda przepływ gotówki i jak należy się ze wszystkim dokładnie liczyć.
Druga opcja, czyli konto oszczędnościowe to po prostu możliwość odkładania pieniędzy przez naszą pociechę, w celu ich pomnażania. Obecnie konta oszczędnościowe nie są zbyt wysoko oprocentowane, ale dzięki nim, nasze dziecko nauczy się oszczędzania i wyrobi w sobie pewne właściwe nawyki. A zgromadzone pieniądze? Mogą przydać się w przyszłości, szczególnie gdy będzie się miało określony cel.
W jakim wieku konto dla dziecka?
Zdecydowana większość banków oferuje założenie konta dla dziecka od 13 roku życia. Są to tak zwane konta młodzieżowe, najczęściej darmowe lub za niewielką opłatą przy niektórych transakcjach. Rzadko kiedy zdarzają się oferty dla dzieci poniżej 13 lat, ale i one się zdarzają. Zazwyczaj te dla młodszych pociech służą przede wszystkim właśnie edukacji finansowej, a rodzice mają nad nimi bezpośrednią pieczę. Dodatkowo banki oferują kilka wariantów takich kont, które będą się między sobą różnić dostępnymi opcjami. Na przykład jedno konto udostępni kartę debetową i da dostęp do przelewów, a inne zezwoli tylko na gromadzenie oszczędności.
Co istotne, do 13 roku życia, dziecko nie może dysponować zgromadzonymi środkami – robi to za niego tylko i wyłącznie rodzic będący pełnomocnikiem konta. Swobodny dostęp do środków otrzymuje, gdy skończy 13 lat, nadal jednak pełnomocnikiem w osobie przedstawiciela ustawowego (rodzica). Pieniądze zgromadzone na koncie stają się całkowitą własnością dziecka, dopiero jak skończy ono 18 lat.
Dlaczego konta dla dzieci dopiero od 13 lat?
Choć zdarzają się konta dla dzieci do 13 roku życia, najczęściej są w zasadzie kontami oszczędnościowymi i ciężko znaleźć takie, które zezwalałoby na pełnoprawne użytkowanie. Powód jest bardzo prosty – polskie prawo. Według niego, dzieci do 13 roku życie nie mają zdolności do czynności prawnych, a co za tym idzie, nie mogą podpisywać umów, ani zawierać transakcji. Oczywiście są od tego pewne odstępstwa, bo raczej trudno wyobrazić sobie dziecko, które nie może nawet kupić paczki czipsów w szkolnym sklepiku, czy skoczyć do sklepu po chleb. Z tego też powodu uwzględniono kwestię drobnych wydatków – co pozwala na podpisanie umowy przez małoletniego poniżej 13 lat, gdy umowa dotyczy tylko spraw drobnych.
Wszystko zmienia się oczywiście w momencie ukończenia przez dziecko wieku 13 lat, wówczas według prawa nabywa on ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co za tym idzie może podpisywać umowy (oczywiście nadal w obecności i za zgodą rodziców czy opiekunów), ale z uwzględnieniem pewnych ograniczeń.
Jak założyć konto dla dziecka w banku?
Dziecko, które nie ukończyło 18 lat, z oczywistych względów nie jest w stanie samodzielnie założyć konta w banku i musi to zrobić z rodzicem i za jego zgodą. Potrzebne będą do tego także odpowiednie dokumenty dziecka: legitymacja szkolna, paszport lub akt urodzenia, a także dokument potwierdzający więzy rodzinne (najczęściej akt urodzenia). Następuje więc weryfikacja, a następnie kompletowanie dokumentów umowy, które musi podpisać rodzic – staje się on wówczas pełnomocnikiem z dostępem do konta dziecka. Z założenia drugi rodzic nie ma wówczas dostępu do tego konta, chyba że zostanie on dodany jako drugi pełnomocnik.