Bankom powierzamy nasze oszczędności, to one mają wpływ na gospodarkę w naszym kraju. A czy istnieje możliwość, by samemu otworzyć bank? Okazuje się, że tak. W poniższym artykule dowiedzie się, jak założyć bank, ile to kosztuje i jakie procedury trzeba przejść.
Czy da się założyć bank?
Przede wszystkim jest to kosztowny proces, by otworzyć bank, trzeba przejść szereg procedur. Ważne jest odpowiednie zaplecze kadrowe, ale też odpowiednia suma pieniędzy. Należy posiadać wiedzę z zakresu funkcjonowania systemu bankowości. To wystarczy, by zaistnieć na rynku jako konkurencyjny bank. Jak to zrobić, dowiecie się w dalszej części artykułu.
Kto może założyć bank?
Niestety, nie można założyć banku samemu. Konieczne jest odpowiednie grono osób założycieli. Jeśli chcemy otworzyć bank komercyjny, będzie potrzebne co najmniej trzech założycieli. Jeśli planujemy założyć SKOK, to będziemy potrzebować do tego co najmniej dziesięciu osób. Ponadto trzeba spełnić szereg innych wymagań, które określa prawo bankowe. W artykule 22 prawa bankowego dowiadujemy się, że musimy spełniać następujące wymagania:
- Członkowie zarządu powinni mieć wiedzę, umiejętności i doświadczenie odpowiednie do pełnionych przez nich funkcji. Odnosi się to w szczególności do reputacji, uczciwości i rzetelności danej osoby oraz zdolności do prowadzenia spraw banku.
- Liczba funkcji członka powinna być uzależniona od charakteru danego podmiotu.
- Jeden członek zarządu może pełnić jedną funkcję członka zarządu i dwie funkcje członka rady nadzorczej lub cztery funkcje rady nadzorczej.
Dalej możemy przeczytać, że niezbędna jest uczciwość, szkolenia z zakresu finansów. Niezmiernie ważne jest, by osoba z zarządu nie była karana, nie miała żadnych postępować sądowych, które mogą negatywnie wpłynąć na reputację. Pod uwagę brane jest także życie prywatne i kontakty zawodowe i zachowanie osoby względem innych.
Wymagania co do założenia banku wydają się być skomplikowane, jednak da się nim sprostać. Udowodnili to nasi rodacy, warto wiedzieć, jacy są polscy bankierzy, którzy otworzyli własny bank. Możecie o nich przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.
Co trzeba mieć, aby otworzyć bank?
Najważniejszy jest kapitał i musi on wynieść minimum 5 milionów euro. Pieniądze muszą zostać wpłacone w formie gotówki w polskiej walucie na polski rachunek bankowego Komisji Nadzoru Finansowego. Pieniądze wpłaca się przed zarejestrowaniem banku, 15% kapitału może stanowić formę niepieniężną, mogą to być np. nieruchomości. Jednak jest to możliwe, tylko wtedy, gdy dana nieruchomość, jest potrzebna do prowadzenia działalności bankowej. Po wpłacie rozpoczyna się weryfikacja. Prawo Bankowe pozwala na odrzucenie rejestracji, jeśli KNF stwierdzi, że bank nie gwarantuje bezpieczeństwa. Jeśli jednak spełniamy wszystkie wymagania, otrzymamy pozytywną recenzję i zezwolenie na działalność, wtedy możemy zakładać bank.
Jakie warunki trzeba spełnić, by otworzyć bank?
Po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych należy jeszcze spełnić techniczne. Co dokładnie? Bank musi posiadać specjalne miejsce, które służy do przechowywania pieniędzy. Niezmiernie ważne jest to, by odpowiadało one wymogom bezpieczeństwa. Bank musi korzystać ze specjalnych systemów, które przeznaczone są dla instytucji bankowych. Dodatkowo musi posiadać niezbędne urządzenia do pracy biurowej.
Dziwne, że celebryci i znane osoby nie decydują się na swoje banki. 5 milionów euro + dopełnienie formalności to nieduże wyzwanie dla nich, ale korzyści mogą mieć z tego olbrzymie 😀
Nie zakładają, bo do założenia banku potrzebna jest dobre reputacja, a w Hollywood to wszyscy są zepsuci. Ja bym nie chciała zakładać banku u celebryty, Nie czułabym się bezpiecznie.