Jak wybrać bank? Co jest ważne?

przez | 9 sierpnia 2019

W dzisiejszych czasach każdy z nas musi posiadać konto w banku, na które przelewane są pieniądze. Dodatkowo często korzysta się także z innych oferta jak konta oszczędnościowe, lokaty, a czasem też kredyty czy pożyczki. Decydując się na wybór jednego banku najczęściej myślimy o wieloletniej współpracy. Jak w takim razie wybrać najlepszą placówkę finansową? Na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę wybierać bank?

Wybierając bank najczęściej szukamy takiego, w którym będzie najtaniej, będziemy mogli założyć w nim konto, a także korzystać z dodatkowych korzystnych usług. Na rynku polskim, wybór instytucji bankowych jest naprawdę duży, a oferowane usługi bywają na pierwszy rzut oka niemal identyczne, choć nie takie same. I właśnie w diabeł tkwi w szczegółach. Na co zwracać uwagę, gdy szukamy dobrego banku do założenia konta?

Oprócz takich kryteriów jak dostępne usługi i funkcje, ważne będą także koszty prowadzenia konta, opłaty za korzystanie z karty płatniczej, opłaty za przelewy, dostęp do promocji czy to w jakich bankomatach można wypłacać pieniądze. Ciekawą opcją może być dostęp do bankowości mobilnej, jak i opcja płacenia komórką

Wybór banku, a koszty i opłaty

To, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności to koszty i opłaty, zarówno za założenie konta, jego prowadzenie, jak i inne czynności bankowe. Z pewnością najlepszym wyborem będzie znalezienie tak zwanego konta za 0 zł – brak opłat za założenie, za kartę płatniczą, prowadzenie konta, wypłaty z bankomatu oraz przelewy. Rzadko się zdarza, by jedna oferta bankowa spełniała wszystkie te kryteria, ale na rynku można spotkać takie, które dotyczą większości z tych opcji. Oprócz tego, często wymagane są dodatkowe wymagania i ograniczenia, na przykład konieczność regularnych wpłat na konto czy minimalna kwota wypłat, aby konto za 0 zł rzeczywiście nic nas nie kosztowało.

Człowiek przy komputerze

Jaki wybór bankomatów?

To z jakich bankomatów można korzystać posiadając konto oraz kartę płatniczą z danego banku też będzie istotne. Nie wszystkie banki mają licznie dostępne bankomaty, a to sprawia, że chcąc wypłacić pieniądze, możemy mieć pewne ograniczenia, szczególnie gdy w pobliżu nie będzie placówki naszego banku. To jest oczywiście rzadkością i większość instytucji finansowych umożliwia wpłaty i wypłaty we wszystkich bankomatach tak w kraju, jak i za granicą – warto jednak zwrócić na to uwagę. Przy tym dobrze jest wiedzieć ile jest dostępnych oddziałów – duże banki zazwyczaj nie mają z tym problemów, ale te nowo powstające zazwyczaj mają niewiele placówek stacjonarnych.

Co z promocjami w bankach?

Będąc klientem danego banku często można mieć dostęp do promocji, które nie są dostępne dla osób z zewnątrz. Niektóre instytucje mają ich więcej, inne mniej, czasem zdarza się, że oferty są bardziej kierowane na zewnątrz do nowych klientów niż do stałych. Czasem może się zdarzyć, że oferty kont oszczędnościowych czy lokat będą lepsze, a warunki udzielenie kredytów bardziej korzystne. Na to także warto jest wcześniej zwrócić uwagę.

Banki, a bankowość mobilna

Obecnie bankowość internetowa jest pewnym standardem – każdy z nas dokonuje przelewów czy sprawdza stan konta korzystając z komputera z dostępem do internetu. Od jakiegoś czasu prym wiedzie także bankowość mobilna z wykorzystaniem specjalnych aplikacji na telefon.

Pozwala to na regulowanie rachunków, sprawdzanie stanu konta, robienie przelewów czy płacenie za towary i usługi. Większość banków ma do tego dostęp, ale nadal nie wszystkie, a wygoda użytkowania także może być różna. Jeżeli zależy nam właśnie na tego typu udogodnieniach, dobrze jest wiedzieć, jak wygląda to w danym banku.

W jaki sposób można sprawdzić poszczególne banki i ich oferty? Najłatwiej będzie zrobić to za pomocą internetu. Do wyboru mamy dwie możliwości – możemy przejrzeć po kolei strony każdego z banku, albo skorzystać z porównywarek kont bankowych i innych ofert. Pozwoli to na łatwiejsze zorientowanie się w tym, która z propozycji będzie nam najbardziej odpowiadała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *