Jak sprawdzić, po numerze, jaki to bank?

przez | 10 sierpnia 2021

Porównując numery różnych kont bankowych, można zauważyć wiele podobieństw, a wynika to z faktu, iż numeracja kont bankowych w Polsce oparta jest na standardzie międzynarodowym. Mając tę wiedzę, można rozszyfrować znaczenie poszczególnych cyfr tworzących cały numer i dowiedzieć się m.in. w jakim banku jest założone konto o tym numerze. Jakie jeszcze informacje są ukryte w długim ciągu cyfr, tworzącym numer konta?

Identyfikacja banku po numerze konta

Aby zrobić przelew, potrzebne są podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko odbiorcy oraz numer rachunku, na który chcemy przelać pieniądze. Jeśli przelew ma mieć miejsce pomiędzy dwoma kontami w tych samych bankach, to przesłane środki trafią na wskazane konto od razu. Chcąc się upewnić, czy tak właśnie się stanie, należy sprawdzić, do jakiego banku należy dany rachunek. W sieci dostępne są narzędzia do identyfikacji banku po numerze rachunku. Wystarczy wprowadzić numer i kliknąć „wyszukaj bank”. Innym sposobem jest analiza pierwszych cyfr numeru.

Informacja o tym, do jakiego banku należy konkretny rachunek, zapisana jest w cyfrach pomiędzy 3 a 6 pozycją. Oznacza to, że w przypadku numeru:
86 10202455 000086020263XXXX
identyfikatorem banku będą cyfry 1020. W przypadku banków komercyjnych można rozpoznać bank już po pierwszych 3 cyfrach natomiast te 4 cyfry są niezbędne, aby zidentyfikować banki spółdzielcze. Po wyodrębnieniu interesujących nas cyfr należy sprawdzić jakie identyfikatory posiadają konkretne banki. Całą listę można bez problemu znaleźć w internecie, my podamy kilka przykładów:

 • 1010 Narodowy Bank Polski,
 • 1020 PKO BP,
 • 1050 ING Bank Śląski,
 • 1140 mBank,
 • 2120 Santander Consumer Bank.

banki

Jakie informacje zawiera w sobie numer konta?

Skoro wiadomo już, które cyfry numeru rachunku bankowego informują o tym, do którego banku przypisany jest dany numer, to warto dowiedzieć się, co oznaczają pozostałe cyfry. Najczęściej numery rachunków bankowych występują w formacie NRB (Numer Rachunku Bankowego) lub IBAN (International Bank Account Number). Numery NRB posiadają następujący format: CC AAAAAAAA BBBBBBBBBBBBBBBB, gdzie:

 • CC – pozwala stwierdzić prawidłowość danego numeru,
 • AAAAAAAA to numer rozliczeniowy banku,
 • BBBBBBBBBBBBBBBB – numer rachunku klienta.

Najwięcej istotnych informacji zawartych jest w środkowej części, a więc w tzw. numerze rozliczeniowym banku. Jak już wiadomo z pierwszego akapitu, pierwsze 4 cyfry pozwalają na zidentyfikowanie banku, następnie 3 kolejne cyfry wskazują na konkretny oddział banku, natomiast ostatnia cyfra to numer kontrolny, który służy do sprawdzenia poprawności Numeru Rozliczeniowego Banku.

Czy każdy numer rachunku bankowego ma tyle samo cyfr?

Większość z nas posiada numer konta w formacie NRB, dlatego też jesteśmy przyzwyczajeni do numerów rachunków, które wyglądają dokładnie tak, jak ten przeanalizowany powyżej. Warto wiedzieć, że w każdym kraju numery kont mogą wyglądać inaczej i mieć inną ilość cyfr, a nawet litery. Przykładowo znacznie krótsze numery rachunków bankowych można spotkać w Niemczech, czy w Szwajcarii (21). Z kolei numery przydzielane kontom bankowym w Jordanii, czy w Kuwejcie są dłuższe (30 cyfr).

Jedna myśl nt. „Jak sprawdzić, po numerze, jaki to bank?

 1. Fiolka

  Wow! Nie wiedziałam, że tak się da! W sumie blondynka ze mnie, bo przecież to logiczne, że musi być w tym jakiś system. Fajnie się było o tym dowiedzieć.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *