Jak porównywać kredyty gotówkowe? Jak wybrać tani kredyt gotówkowy?

przez | 15 listopada 2019

Jeśli szukasz kredytu gotówkowego, to pewnie już zorientowałeś się, że wcale nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się na początku wydawać. Co trzeba porównywać, aby wybrać tę najtańszą ofertę? Czy da się to jakoś uprościć? Mamy kilka wskazówek, dzięki którym porównanie kredytów gotówkowych przestanie być takie straszne.

Kredyt przez internet – na co zwracać uwagę?

Niby każdy wie, że szukając kredytu, trzeba porównywać oprocentowanie. W końcu tam, gdzie jest ono najniższe, będzie najtaniej. No właśnie… niekoniecznie. Oprocentowanie to nie jedyny koszt zobowiązania. Są opłaty dodatkowe i prowizje, czasami, gdy wnioskujesz o wyższą kwotę, Twoja zdolność kredytowa nie będzie wystarczająca o ile… nie weźmiesz dodatkowo ubezpieczenia.

Jak się w takim razie rozeznać w gąszczu ofert? Trzeba pamiętać, że od oprocentowania ważniejsze jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która również podawana jest w formie procentowej. RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytu gotówkowego, jest więc znacznie bardziej pomocnym wskaźnikiem, zwłaszcza że banki są zobowiązane do podawania tej wartości.

Tylko tu trzeba uważać na jedną pułapkę. RRSO podawane jest dla konkretnego przykładu reprezentatywnego, a ten… może być różny dla innych banków. Dlatego warto porównywać oferty o tych samych parametrach, czyli okresie spłaty, sumie.

Jest też coś takiego jak CKK, czyli całkowity koszt kredytu. Pokazuje, ile w praktyce łącznie będziesz musiał spłacić. CKK uwzględniają niektóre kalkulatory kredytowe, choć nie wszystkie. To wszystko jest zbyt skomplikowane? Kredyt gotówkowy, jego RRSO, oprocentowanie i ratę porównasz na 17bankow.com, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się rozeznać w aktualnych warunkach ofert bankowych. A jak korzystać z takich kalkulatorów, porównywarek?

Pieniądze na nagłe wydatki

Ranking, porównywarka kredytów

17banków.com to przykład rankingu, porównywarki kredytów. Czyli… tak właściwie czego? Jest to internetowe narzędzie, które zbiera oferty z różnych banków. Co istotne, przedstawia je w ujednolicony sposób, dzięki czemu jeden rzut oka wystarczy, by sprawdzić, ile wynosi RRSO, oprocentowanie i prowizja.

Dodatkowo akurat ta porównywarka, przedstawia także, ile może wynieść rata miesięczna oraz całkowity koszt. Zamiast więc śledzić regulaminy promocji i ofert różnych banków, wszystkie aktualne informacje masz już podane. Jak z tego korzystać? W bardzo prosty sposób. Określasz kwotę kredytu i okres spłaty, a na tej podstawie generowane są pasujące wyniki. Możesz je sortować według RRSO, prowizji, oprocentowania czy… całkowitej kwoty.

I tu mamy dla Ciebie ciekawy przykład, ilustrujący to, o czym wcześniej pisaliśmy. We wspomnianym narzędziu wygenerowaliśmy oferty dla kredytu o wartości 20 000 zł, którego okres spłaty wynosi 48 miesięcy. I widzimy, że w BNP Paribas jest oprocentowanie wynoszące 6,99%, co jest najniższą wartością w tym zestawieniu. Jednocześnie oferta ta znajduje się dopiero na 4 miejscu, a wcześniej są kredyty o oprocentowaniu 8,99% czy 9,50%. Pomyłka? Nie. W tym wypadku prowizja wynosi 9,99%, co zwiększa całkowity koszt i podnosi RRSO. A przykładowo, w PKO Banku Polskim, gdzie oprocentowanie jest na poziomie 8,99%, nie jest pobierana prowizja, dzięki czemu RRSO jest znacznie niższe. Dlatego to właśnie tym wskaźnikiem trzeba się kierować i – jeśli jest taka możliwość – całkowitym kosztem.

Jak dostać kredyt gotówkowy?

Wiesz już, na co zwracać uwagę szukając kredytu online, mamy więc jeszcze kilka wskazówek dotyczących tego, jak go dostać. Na początek dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy wypełnić wniosek przez internet, a także wysłać drogą elektroniczną kopię niezbędnych dokumentów. Zawsze wymagany będzie dowód osobisty. Czasami bank może potrzebować zaświadczenia o dochodach czy o rodzaju stosunku pracy – wszystko zależy od tego, o jaką kwotę wnioskujesz i jakie są aktualne warunki.

Warto też pamiętać, że zdolność kredytowa obliczana jest m.in. na podstawie Twojej historii w BIK. Jeśli okaże się, że w bazie widnieją informacje o zaległościach w spłacaniu zobowiązań, wniosek może zostać odrzucony.

To wszystko, o czym warto wiedzieć na początku. Z tymi informacjami możesz na nowo zabrać się za poszukiwania najtańszego kredytu gotówkowego.

Jedna myśl nt. „Jak porównywać kredyty gotówkowe? Jak wybrać tani kredyt gotówkowy?

  1. Tatiana Emilia

    Pierwszą taką ofertą jeśli chodzi o kredyt gotówkowy zazwyczaj jest oferta banku, w którym mamy przelewane wynagrodzenie co miesiąc itd. Następną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę to fakt, czy np jest pobierana prowizja przy udzielaniu tego typu kredytu. Są banki w których jest a przynajmniej była równa zero. czyli nic za udzielenie kredytu nie zostało pobrane.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *