Polski Bon Turystyczny to świadczenie dodatkowe, które zostało przyznane wszystkim osobom niepełnoletnim, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na każde dziecko przysługuje bon o kwocie 500 zł. Ponadto w przypadku dziecka niepełnosprawnego kwota ta jest powiększana o dodatkowe 500 zł. W jaki sposób można pobrać i wykorzystać ten bon? Do kiedy można go realizować?
- Jak pobrać bon turystyczny?
- Kto może realizować bony turystyczne?
- Polski Bon Turystyczny na dzieci niepełnosprawne
Jak pobrać bon turystyczny?
Aby pobrać bon turystyczny, należy zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Bon jest dostępny od 1 sierpnia 2020 roku i można go wykorzystać aż do końca marca 2022 roku. A jak wejść do PUE ZUS? Na szczęście jest to bardzo proste. Najpopularniejszym sposobem jest logowanie przez konto bankowe. Przykładowo mając konto w banku PKO BP, wystarczy zalogować się do serwisu internetowego iPKO i wybrać zakładkę e-Urząd. Następnie potwierdza się swoje dane na platformie PUE ZUS. Po aktywacji bonu otrzymuje się wiadomość sms lub email z kodem autoryzacyjnym, który służy do potwierdzenia płatności.
Przy pomocy bonu turystycznego można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Istnieje możliwość zapłaty bonem za kolonie oraz obozy.
Kto może realizować bony turystyczne?
Wiele pytań dotyczy tego, kto może realizować bony turystyczne. Otóż wszyscy przedsiębiorcy turystyczni, a także organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatność bonem, muszą zostać wpisani na listę tworzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT ). W tym celu konieczne jest przystąpienie do programu, a także wypełnienie oświadczenia „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT). Katalog podmiotów przyjmujących płatność bonem turystycznym jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.
Polski Bon Turystyczny na dzieci niepełnosprawne
Chcąc otrzymać dodatkowy bon na dziecko niepełnosprawne, konieczne jest złożenie stosowanego oświadczenia o ustalenie prawa do przyznania dodatkowego bonu. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jest tam dostępny specjalny kreator, w którym należy wskazać m.in. stopień niepełnosprawności dziecka. Konieczne jest również dołączenie kopii orzeczenia o niepełnosprawności.
Należy pamiętać, że bon turystyczny nie może zostać wymieniony na gotówkę. Do tej pory bon aktywowało już około 2,4 mln Polaków, natomiast chęć realizacji tych bonów zgłosiło już 27 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego. Dodatek ten daje szansę na wyjazd nie tylko w wakacje, ale w czasie trwania całego roku, aż do wiosny 2022 roku. Jest to pomoc nie tylko dla rodzin, w których są niepełnoletnie osoby, ale również dla przedsiębiorców z branży turystycznej, którzy wyjątkowo mocno odczuli skutki pandemii koronawirusa.
Bon turystyczny to fajna sprawa, ale z tego, co kojarzę, nie wszędzie można go zrealizować. Ostatnio próbowałam pojechać z bonem do mojego ulubionego ośrodka nad morzem, i nie respektowano tych bonów.