Jednym ze składników kredytu, na który zwraca się szczególną uwagę, jest oprocentowanie. Ma ono największy wpływ przede wszystkim na kształtowanie się wysokości rat oraz odsetek. Dlatego też umiejętność ich obliczenia może ułatwić nam ustalenie, która z ofert będzie korzystniejsza i po prostu mniej kosztowna. Jak to zrobić? Co warto wiedzieć o oprocentowaniu kredytów?
- Czym jest oprocentowanie kredytu?
- Z czego składa się oprocentowanie kredytu?
- Oprocentowanie kredytu a koszt kredytu
- Jak obliczyć oprocentowanie kredytu?
Czym jest oprocentowanie kredytu?
Oprocentowanie kredytu jest jednym z głównych kosztów, jakie ponosi kredytobiorca z racji wziętego zobowiązania. Na podstawie określonej wysokości oprocentowania, wyliczane są odsetki, czyli opłaty, za udzielenie kredytu. Oczywiście ma ona wpływ nie tylko na koszty i wartość odsetek, ale i wysokość comiesięcznych rat.
Mało kto wie, ale oprocentowanie, a konkretnie jego wysokość ma także znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej. Ogólna zasada jest jedna – im niższe oprocentowanie, tym wyższą zdolność kredytową muszą wykazać klienci. To, na jakich konkretnie zasadach działa oprocentowanie kredytu wyjaśniają takie serwisy jak Gotowka-Kredyt.pl. Warto więc dowiedzieć się więcej, zanim złoży się wniosek do banku.
Z czego składa się oprocentowanie kredytu?
Oprocentowanie kredytu składa się z dwóch podstawowych elementów – marży oraz stopy referencyjnej. Pierwszy z nich, czyli marża zależna jest od banku i ustalana przez każdą instytucję w sposób indywidualnie. Czasem znaleźć można na przykład oferty, gdzie całkowicie rezygnuje się z marży, choć zazwyczaj na koszt czegoś innego. Stopa referencyjna, albo też inaczej stopa procentowa od banku zależna nie jest i ustalana jest przez Bank Centralny, czyli instytucję wyższą. Obecnie poziom stóp procentowych jest najniższy w historii, co rzecz jasna nie pozostało bez wpływu na wysokość oprocentowania, a tym samym na wysokość rat.
Oprocentowanie kredytu a koszt kredytu
Choć najczęściej oprocentowanie jest uważane za główny składnik odnoszący się do kosztów kredytu, wcale tak nie jest. Chcąc obliczyć, ile zapłacimy za kredyt, należy wziąć pod uwagę nie samo oprocentowanie, a RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, w skład której wchodzą wszystkie opłaty uwzględniane przez bank. Chodzi więc tutaj nie tylko o oprocentowanie, ale też prowizje, opłaty dodatkowe, ubezpieczenie. Dopiero biorąc to wszystko pod uwagę, ustala się, ile tak naprawdę zapłacimy bankowi.
Jak obliczyć oprocentowanie kredytu?
Oprocentowanie kredytu odpowiada przede wszystkim za ustalenie wysokości odsetek do zapłacenia. Określane jest w stosunku rocznym i bierze się pod uwagę takie dane jak: kwota kredytu, wysokość rocznego oprocentowania, ilość rat do spłaty, całkowity okres kredytowania, wysokość miesięcznej raty oraz całkowitą kwotę do spłaty. Do tego należy też doliczyć inne opłaty dodatkowe, sposób płacenia prowizji czy nawet to, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne.
Samodzielne obliczenie może być więc niezmiernie trudne, z racji dużej ilości informacji, które trzeba w tym przypadku zawrzeć. Znacznym ułatwieniem są tutaj dostępne w sieci kalkulatory finansowe, które pozwalają na szybkie dokonanie niezbędnych wyliczeń.