Jak działają sesje Elixir? Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

przez | 22 lipca 2021

Przelewając środki pomiędzy kontami, czyli robiąc przelewy, z pewnością większość z nas korzysta przede wszystkim z sesji Elixir. Czym one są, jak działają? Czy za przelewy tego typu trzeba płacić? Ile trwa transfer pieniędzy i ile kosztuje?

Czym jest sesja Elixir?

Elixir, to nic innego jak międzybankowy system przelewów środków, dzięki czemu klienci mogą dokonywać płatności niezależnie od tego, w jakiej instytucji mają swoje konto i gdzie chcą dostarczyć swoje środki. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim przelewów dokonywanych w polskiej walucie i tylko pomiędzy polskimi bankami. Wszystkie te transakcje są rzecz jasna kontrolowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która jest głównym dostawcą tego systemu płatniczego.

Jak działa sesja Elixir?

Teraz warto przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób funkcjonują przelewy za pomocą sesji Elixir. Należy tutaj od razu zaznaczyć, że nie mamy do czynienia z bezpośrednim transferem gotówki od nadawcy do odbiorcy, tylko dzieli się to na trzy etapy. Pierwszym z nich jest sesja wyjściowa od banku nadawcy, później przelew czeka na potwierdzenie i sesje wejściową Krajowej Rady Rozliczeniowej, gdzie czekają swoją kolejkę rozliczeniową na wyjście i przekazanie pieniędzy już do banku odbiorcy. Każdy z tych punktów może mieć inne godziny sesji porannych, popołudniowych i wieczornych.

Sesje Elixir są krótsze w przypadku przelewów wewnątrz bankowych, gdzie pomijana jest cała ta procedura, ponieważ wszystko odbywa się tylko w obrębie jednego systemu bankowego. Z tego też powodu są znacznie szybsze niż przelewy międzybankowe, muszące czekać na kolejne sesje wejściowe y wyjściowe.

Komputer i komórka z pieniędzmi

Jak długo idzie przelew Elixir?

Czas trwania takiego przelewu będzie uzależniony od kilku czynników, między tego czy jest to transakcja wewnętrzna, czy zewnętrzna. W przypadku przelewów w obrębie jednego banku są one realizowane w czasie rzeczywistym i od razu. Przelewy międzybankowe są zdecydowanie dłuższe i mogą odbyć się w ciągu kilku godzin do nawet kilku dni. Od czego to zależy? Od godzin sesji poszczególnych instytucji, czy tego kiedy wykonuje się transakcję. Jeżeli np. wykonamy przelew w piątek wieczorem, pieniądze prawdopodobnie trafią do odbiorcy w najbliższy dzień roboczy, czyli w poniedziałek, chyba że po drodze są jeszcze święta, to potrwa to dłużej.

Ile kosztuje przelew Elixir?

Cena za wykonanie standardowego przelewu Elixir, a także tego w formie natychmiastowej będzie uzależniona od cennika danego banku. W przypadku zwykłych transakcji zazwyczaj są to po prostu grosze, których nawet nie zauważamy, choć równie często spotkać można się z sytuacją, że nie są naliczane żadne prowizje. Nieco inaczej wygląda to z przelewami natychmiastowymi, tutaj koszty mogą wahać się od 3 do 5 zł. Niby nie jest to szczególnie dużo, ale dla wielu osób jednak bywa to problematyczne.

Kiedy można wykonać sesje Elixir?

Sesja Elixir to system, który został stworzony po to, by każdy z nas mógł dokonać codziennych płatności, choć jego wykorzystanie wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze transakcje mogą być wykonywane wyłącznie w walucie polskiej. Dodatkowo maksymalna kwota transakcji może wynieść do 10 tys. zł. Poza tym zarówno nadawca jak i odbiorca muszą być aktywni w systemie Elixir i akceptować właśnie tego typu przelewy. Trzeba też pamiętać, że system ten działa wyłącznie w dni robocze.

Jedna myśl nt. „Jak działają sesje Elixir? Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

  1. Kasia

    U mnie kosztuje 5 zł, aż się zdziwiłam, że tak tanio. I faktycznie dochodzi w kilka minut, co może nieraz poratować.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *