Ile wynosi kurs bitcoina? Prognozy dla kryptowalut w 2020 roku

przez | 19 lutego 2020

Bitcoin to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych kryptowalut na świecie. To waluta, która w zasadzie nie zna żadnych granic i dostępna jest wszędzie tam, gdzie jest internet. Jaki jest aktualny kurs bitcoina i na czym polega? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin jest walutą, którą można błyskawicznie wysłać z dowolnego miejsca na świecie bez udziału banków czy pośredników. Dzięki temu unika się kosztownych prowizji, limitów czasowych czy ograniczeń technologicznych. Wyceniana jest przez rynek, podobnie jak w przypadku innych walut czy aktywów. Kurs bitcoina możesz codziennie sprawdzić w kantorze online (np. www.kantorbitcoin.pl), którego cena określana jest za pomocą siły popytu oraz podaży. Nie jest ona oparta na sile danej gospodarki ani instytucji finansowej, dlatego wartość Bitcoina zależy przede wszystkim od zainteresowania pod względem inwestycyjnym (tezauryzacja) oraz od ilości przeprowadzonych transakcji na rynku. Ponieważ ilość Bitcoina jest z góry ograniczana, wówczas przy osiągnięciu pełnej podaży nie ma możliwości wystąpienia inflacji. Zatem, aby jego kurs był korzystny, oba te czynniki muszą ze sobą współgrać.

Jest to szczególny rodzaj waluty, której nie można włożyć do portfela czy przelać na standardowe konto bankowe. Oparta jest ona o kryptograficznym kodzie, który może zostać odczytany tylko przez przeznaczone do tego aplikacje. Za pomocą Bitcoinu można dokonywać płatności nie tylko w Internecie, ale też w niektórych sklepach czy punktach usługowych. Co więcej, nie jest walutą państwową, zatem nie podlega kontroli żadnego rządu ani nadzorowi banku centralnego.

Kurs bitcoin

Jak działa Bitcoin?

Jak już wspomniano, oparty jest na otwartym kodzie źródłowym i funkcjonuje w zdecentralizowanym systemie peer to peer. W ogólnym rozumieniu oznacza to, że każdy, kto posiada dostęp do Internetu, może pobrać określone oprogramowanie, by zacząć generować własne Bitcoiny. Wydajność tego procesu uzależniona jest od mocy obliczeniowej posiadanego przez urządzenia (komputer, tablet, telefon itp.). Dzieje się tak, za sprawą „komunikowania się ze sobą” komputerów. To znaczy, że współpracują one w procesie wydobywania kolejnych monet oraz w monitorowaniu poszczególnych transakcji. Wszystkie operacje, czy to są internetowe zakupy lub wymiana na inną walutę, są jawne.

Największym atutem Bitcoina jest niewątpliwie wygoda użytkowania. Nie są przetwarzane przez pośredników, co pozwala zaoszczędzić np. na przewalutowaniu. Środki trafiają bezpośrednio na dane konto, bez względu na to, jakie kraje biorą udział w transakcji. Ponadto operowanie kryptowalutą jest znacznie bezpieczniejsze niż klasyczne przelewy. Zapewnia również pełną anonimowość. Jest to szczególnie ważna zaleta dla tych, którzy boją się łamania prywatności internautów przez instytucje rządowe.

Jaka prognoza dla Bitcoina w 2020 roku?

Kurs BTC wielokrotnie pokazywał, że posiada tendencje do wyprzedaży głównie w weekend, kiedy to aktywność na rynku jest zdecydowanie mniejsza, a inwestorzy nie handlują, ciesząc się urokami weekendu. Zdarzało się, że w kluczowym momencie Bitcoin w ujęciu dwóch dni stracił około 8%. W skali całego minionego roku zalicza się go do najbardziej udanych inwestycji. Cena Bitcoina już z końcem września 2019 roku przekroczyła 10 000 USD. W ten sposób sama kapitalizacja rynku Bitcoin wróciła na poziom ponad 180 mld USD. Obecnie wartość Bitcoina waha się między 10 – 10,1 000 USD. Czasami dobija do 10 113 USD. Tym samym kurs urósł łącznie aż o 46% od minimów z początku stycznia 2020 roku. Wówczas kosztował niecałe 7 000 USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *