Ile kosztuje przelew natychmiastowy? Sposoby na szybki przelew

przez | 30 września 2020

Co zrobić, żeby przelew szybko dotarł? Można zdecydować się na przelew natychmiastowy. Jaki jest koszt takiej usługi? Jakie jeszcze są sposoby na szybkie przesłanie pieniędzy?

Co to jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy to typ przelewu, który na konto odbiorcy dociera w ciągu kilku lub najwyżej kilkunastu minut od wysłania. Zwykle jest to usługa całodobowa, omijająca standardowe sesje rozliczeniowe KIR.

W Polsce przelewy ekspresowe są dostępne w dwóch systemach. Express Elixir jest realizowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która jest instytucją państwową, odpowiadającą za prawidłowy przebieg rozliczeń między bankami w Polsce. Elixir jest dostarczany natychmiastowo. Istnieje określona lista banków, które przyjmują i wysyłają taką formę przekazywania pieniędzy. Koszt takiej usługi wynosi do 5 zł.

Drugi system przelewów ekspresowych, BlueCash, jest realizowany przez prywatną spółkę Blue Media. Jedną z różnic jest to, że w przeciwieństwie do przelewu Elixir, który można zlecić jedynie do banku będącego uczestnikiem systemu, BlueCash można wysłać do dowolnej instytucji, ponieważ Blue Media posiada konta we wszystkich bankach w kraju. Przelewy są realizowane jako przelewy wewnętrzne.

Użytkownik przesyła więc pieniądze na konto Blue Media, a następnie są one kierowane automatycznie na konto firmy w tym samym banku i przekazywane na konto odbiorcy z innego rachunku firmy. Przelew dociera na konto w kilka minut właśnie dlatego, że wszystkie transakcje są przelewami wewnętrznymi. Koszt usługi to najczęściej 5 zł.

Przelew na telefon i Facebooka

Ten rodzaj przelewu przydaje się, jeśli zleceniodawca nie zna numeru konta osoby, której chce przekazać środki. Wystarczy wtedy podać numer telefonu danej osoby lub dane jej profilu na Facebooku. W następnym kroku bank kontaktuje się z nią, by potwierdzić dane i przekazać wskazówki, w jaki sposób otrzyma ona przesłane pieniądze. Zaletą tego typu przelewów jest to, że najczęściej są one darmowe.

BLIK

BLIK to przelew na numer telefonu dostarczany za pomocą systemu Express Elixir. Ta opcja jest dostępna dla klientów użytkujących konto i aplikację mobilną w bankach BZ WBK, ING, Millennium, mBank, Orange Finanse i PKO BP. Za pomocą aplikacji można powiązać swój numer komórkowy z kontem, co pozwala odbierać pieniądze przy wykorzystaniu dziewięciocyfrowego numeru telefonu komórkowego. Przelew BLIK jest bezpłatny.

Szybkie przelewy online

Szybkie przelewy internetowe są realizowane ze pośrednictwem różnych serwisów. Można płacić nimi za zakupy w sieci – po przejściu do kasy w sklepie internetowym wybiera się ikonę konkretnego banku i po zalogowaniu na konto wykonuje przelew.

Jednym z systemów płatności internetowej jest PayPal. Przelewu dokonuje się z konta PayPal, do którego można dodać kartę kredytową lub debetową. Przelewy docierają na konto w ciągu kilku minut. Założenie i zamknięcie konta jest darmowe. Opłaty dla sprzedających są naliczane tylko od otrzymanych płatności, a prowizje uzależnione od miesięcznego obrotu sklepu. Inne systemy płatności online to między innymi PayU, Przelewy24 i DotPay.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *