Ile idzie przelew z banku do banku?

przez | 10 sierpnia 2019

Większość osób, które otrzymuje wynagrodzenie na konto, zastanawia się nad tym, jak długo idzie przelew i od czego to zależy. Ważny jest nie tylko rodzaj transakcji, ale i bank. Instytucje finansowe mają różne godziny księgowań przelewów przychodzących i wychodzących i od tego w głównej mierze zależy, kiedy pieniądze dotrą na nasze konto. Ile więc idzie przelew z banku do banku?

Kiedy przyjdzie przelew?

Oczekujący na pieniądze mogą skorzystać z kalkulatorów przelewów. Są to narzędzia bardzo proste w obsłudze, które wskażą, o której można spodziewać się pieniędzy. Aby jednak z nich skorzystać, należy znać godzinę, o której wykonany został przelew. Następnie trzeba wpisać nazwę banku, z którego transakcja dostała zrealizowana i nazwę banku, do którego przelew ma dotrzeć. Jeśli nie jesteśmy pewni co do banku, możemy wpisać nr konta. Po chwili okaże się, o jakiej godzinie przelew powinien dotrzeć na nasz rachunek.

Jak długo idzie przelew wewnętrzny?

Za przelew wewnętrzny uważa się transakcje dokonywane między kontami tego samego banku. Mogą to być więc przelewy z kont oszczędnościowych na konta rachunkowe jednej osoby, ale i przelewy między różnymi użytkownikami, którzy mają rachunki w tym samym banku. Takie transakcje realizowane są w czasie rzeczywistym. Nie ma znaczenia czy jest to dzień powszedni, weekend, czy też są to godziny nocne. Takie przelewy realizowane są natychmiast.

Ile idzie przelew Elixir?

System Elixir obsługuje zwykłe przelewy zewnętrzne. Banki zazwyczaj mają 3 sesje przychodzące i wychodzące. Sesja poranna obejmuje godziny 9:30 – 11:00, sesja popołudniowa 13:30 – 15:00 i wieczorna 16:00 – 17:30. Banki samodzielnie decydują o jakich godzinach odbywają się u nich księgowania. Warto więc zapoznać się z ich harmonogramami oczekując na przelew.

Przykładowo sesje wychodzące w Alior Bank odbywają się o 9:30, 13:30 i 16:00. W ING Bank Śląski są to godziny 8:10, 11:30 i 14:30. W mBank natomiast sesje wychodzące zaczynają się najwcześniej, bo już od 5:55, następne są o 9:55 i 13:25.

Jeżeli natomiast chodzi o sesje przychodzące przelewów zewnętrznych, te odbywają się w podobnych godzinach dla większości banków. Przykładowo w Alior Bank są to godziny 11:00 – 12:00, 15:00 – 15:30 i 17:00 – 17:30. W ING Bank Śląski sesje przychodzące są o 11:00, 15:00 i 17:30, natomiast w mBank o 11:15, 15:00 i 18:15.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Osoby, które muszą zrobić przelew natychmiastowy, czyli taki, dzięki któremu pieniądze pojawią się na wskazanym koncie w kilka minut, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Są one ustalane przez banki. Ich kwoty można sprawdzić w tabeli opłat i prowizji każdego rachunku osobistego.

Są 2 rodzaje takich przelewów natychmiastowych. Pierwszy z nich to Elixir Express obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jego koszt to przeważnie 5 zł. Tak jest w przypadku Banku Millennium, Banku Pocztowego, Alior Bank, ING Bank Śląski czy PKO BP.

Drugim przelewem natychmiastowym jest BlueCash obsługiwany przez spółkę BlueMedia. Nie wszystkie banki oferują tego typu przelewy. One również są płatne. Przykładowo w Alior Bank taki przelew kosztuje 5 zł, tyle samo w ING Bank Śląski i mBank, mniej, bo 3 zł należy zapłacić w Eurobank.

Jedna myśl nt. „Ile idzie przelew z banku do banku?

  1. Bartłomiej

    Ja się już nauczyłem, że jak mi zależy na czasie, to BLIK. W ten sposób można mieć ekspresowo kasę na koncie. No ale ograniczoną wysokość.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *