Dodatkowe pieniądze – skąd wziąć?

przez | 10 lutego 2020

Sposobów na dodatkowe pieniądze jest wiele, choć może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Najczęściej myśli się tutaj o kredytach i pożyczkach, jednak nie tylko one są źródłem, z którego można czerpać. Skąd wziąć pieniądze? W jaki sposób można uzyskać dodatkowe fundusze?

Skąd wziąć dodatkowe pieniądze?

Często zadawanym pytaniem jest to, w jaki sposób pozyskać dodatkowe pieniądze, bo jak wiadomo, tych wiecznie brakuje. Zastanawiamy się i kombinujemy, szukamy różnych możliwości, często nie dostrzegając tego, jak wiele szans mamy do wykorzystania. Wbrew temu, co wielu sądzi, dodatkowe pieniądze to nie tylko kredyty (oszczedzanienaetacie.pl), ale też systematyczne oszczędzanie, ograniczanie wydatków oraz szukanie innych źródeł zarobku. Możliwości naprawdę jest wiele, trzeba tylko wiedzieć, jakie są opcje i chcieć z nich skorzystać.

Kredyty i pożyczki źródłem dodatkowej gotówki

Najpopularniejszym sposobem na uzyskanie pieniędzy są wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki. Owszem, to zawsze jest pewna możliwość, zwłaszcza gdy wiemy, że nasze fundusze ani teraz, ani w najbliższej przyszłości nie pozwolą nam na zrealizowanie wyznaczonych celów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczone pieniądze trzeba oddać, ponieważ nie należą one do nas. Nie dość, że musimy zwrócić określoną kwotę, to jeszcze trzeba zapłacić odsetki. Dobrze jest zastanowić się, czy warto!

Liczenie przed komputerem

Jak oszczędzać, żeby mieć pieniądze?

Kolejnym źródłem dodatkowych pieniędzy jest też oszczędzanie. To dość szerokie pojęcie, ponieważ zawiera się w nim nie tylko odkładanie pieniędzy na bok (na konto oszczędnościowe, emerytalne itp.), ale też weryfikacja wydatków, jakie na co dzień ponosimy i eliminowanie ich tam, gdzie uciekają najwięcej i całkowicie niepotrzebne. Czasem wystarczy zrezygnować z niektórych używek, a czasem z samochodu na rzecz innych środków komunikacji. Oszczędzać można na jedzeniu i podróżach, zakupach i rozrywkach. Wcale nie trzeba przecież chodzić do klubów, by się dobrze bawić, ani jadać na mieście, by się najeść.

Dobrze na początku każdego miesiąca robić sobie rozpiskę przychodów i wydatków oraz odkładać od razu na bok pewną sumę pieniędzy. To zaprocentuje w przyszłości, ponieważ pozwoli nam na realizację marzeń bez zadłużania się, czy pozyskania gotówki w sytuacjach kryzysowych. Można też zgromadzić fundusze na przyszłość, na przykład na emeryturę.

Nowa praca lub dodatkowa praca

Jeżeli uważamy, że brakuje nam pieniędzy, możemy zastanowić się także nad opcją związaną z pracą i płacą, jaką za nią otrzymujemy. Można postarać się o podwyżkę, zmianę stanowiska, zmianę pracy lub poszukanie pracy dodatkowej. Opcji jest naprawdę wiele i warto to przemyśleć, zwłaszcza w kontekście naszej przyszłości i rozwoju zawodowego.

Można też połączyć przyjemne z pożytecznym i zacząć zarabiać (dodatkowo) na swojej pasji. Jeżeli mamy jakieś zdolności, można je wykorzystać – sprzedawać produkty wykonane przez siebie (malunki, rzeźby, biżuterie itd.), prowadzić bloga, kanał na YT, albo zaoferować swoje usługi (copywriter, wprowadzanie danych, korepetycje, projektowanie stron). Możliwości zarobku nie brakuje – nic, tylko usiąść i zastanowić się nad tym.

Jak widać, dodatkowe pieniądze można pozyskać z wielu różnych źródeł, ale to, z którego skorzystamy, będzie zależało od nas i naszego podejścia do sprawy. Czasem naprawdę warto nieco się wysilić, by móc z tego czerpać nie tylko finansowo.

2 myśli nt. „Dodatkowe pieniądze – skąd wziąć?

  1. Pola

    Dla chcącego nic trudnego, zawsze znajdzie się sposób, żeby sobie dorobić. Inną kwestią jest to, że Jeśli ktoś pracuje na etacie, to nie powinien być zmuszony do podejmowania prac dodatkowych, bo to oznacza, że płace są za niskie.

    Odpowiedz
  2. Vito

    Eh… zamiast kombinować skąd tu można skołować dodatkowe pieniądze, to wystraczyłoby uczciwie zrobić sobie nadgodziny…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *