Czym są obligacje korporacyjne? Jak zarobić na obligacjach korporacyjnych?

przez | 17 czerwca 2020

Obligacje korporacyjne są ryzykowne, jednak można na nich sporo zarobić. Tylko w jaki sposób? Jak inwestować w obligacje korporacyjne i jakie dłużne papiery wartościowe wiążą się z najmniejszym ryzykiem utraty kapitału?

Obligacje korporacyjne – co to?

Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa, w celu pozyskania środków na dalsze inwestycje. Mogą być emitowane jako instrumenty krótkoterminowe, średnioterminowe lub długoterminowe oraz posiadać stałe lub zmienne oprocentowanie. A po co w ogóle inwestować w obligacje korporacyjne? I jak na tym zarobić? Z obligacjami jest trochę jak z pożyczką – której udzielasz firmie, a ta zobowiązuje się, że po określonym czasie odda ci pieniądze i w będzie płacić odsetki. Musisz jednak pamiętać, że każde obligacje niosą ze sobą pewne ryzyko. O ile składając depozyt w banku, masz gwarancję, że nawet w przypadku niewypłacalności banku, pieniądze zwróci ci Bankowy Fundusz Gwarancyjny, o tyle w przypadku obligacji nikt nie obieca ci, że odzyskasz swoją gotówkę.

Jak zatem zarobić na takich papierach wartościowych i czy jest to w ogóle możliwe? Czy można zarobić na obligacjach korporacyjnych wyjaśnia blog InfoPortfel.pl, z którego dowiesz się również jak i gdzie kupić papiery wartościowe. Musisz zdawać sobie sprawę, że główną zaletą obligacji jest możliwość zarobienia wysokich odsetek, niezależnie od koniunktury na giełdzie. Jednak taka inwestycja opłaca się tylko w co najmniej trzyletniej perspektywie.

Jak zarobić na obligacjach korporacyjnych?

Aby zarobić na obligacjach korporacyjnych, trzeba przede wszystkim wybierać oferty sprawdzonych i bezpiecznych firm. W każdym miesiącu jest co najmniej kilka nowych ofert obligacji korporacyjnych, jednak zazwyczaj emitują je małe firmy z ryzykownych branż, na które trzeba uważać. Takie przedsiębiorstwa zazwyczaj płacą dużo, jednak są bardzo ryzykowne i nigdy nie masz pewności czy nagle nie okażą się niewypłacalne. Dlatego, jeśli chcesz zarobić na obligacjach korporacyjnych, bierz udział tylko w emisjach przeprowadzanych przez wiarygodne firmy; a najlepiej takie, które są liderami w swojej branży.

Dobrym pomysłem będzie na przykład zakup papierów wartościowych emitowanych przez cenione firmy z branży developerskiej lub te działające na rynku wierzytelności. Pamiętaj również, że mimo wszystko obligacje są obciążone dużym ryzykiem, więc nie inwestuj w nie całych oszczędności, a jedynie niewielki procent.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Podstawowa zasada mówi o tym, że obligacje korporacyjne o oprocentowaniu zmiennym opłacają się, gdy stopy procentowe idą w górę. Natomiast te o oprocentowaniu stałym, gdy spodziewasz się spadku stóp procentowych. Ponadto obligacje ze zmiennym oprocentowaniem są dużo bardziej ryzykowne i sprawdzają się tylko w przypadku krótkoterminowych inwestycji. Chyba że jesteś wróżbitą, który będzie w stanie przewidzieć sytuację rynkową za X lat…, ale to raczej mało prawdopodobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *