Czym jest konto bankowe bez komornika?

przez | 27 grudnia 2021

Osoby, które mają problemy z regulowaniem swoich zobowiązań, często mają zajmowane konto przez komornika. Czy jest na to jakiś sposób? Czy da się otworzyć rachunek, do którego dostępu nie będzie miał ten urzędnik? Jak zapewnić sobie konto do codziennych opłat i nie stracić środków na nim zgromadzonych?

Gdzie założyć konto bez komornika?

Każdy z nas do codziennego funkcjonowania potrzebuje konta w banku. To na nie przychodzi wynagrodzenie, to z niego wykonujemy przelewy, żeby zapłacić rachunki za media, a także płacimy za zakupy online, a w sklepach stacjonarnych – kartą debetową. Właśnie dlatego warto poszukać rachunku osobistego, które ma korzystne warunki, czyli np. brak opłat za prowadzenie rachunku, wykonywanie przelewów czy używanie karty. Najlepsze konto bankowe niezbędne do codziennych opłat wybierz z bankier.pl, gdzie znajdziesz ranking rachunków oferowanych przez popularne banki. Ale czy ROR będzie wolny od zajęcia komorniczego? Niestety nie. Nie da się założyć klasycznego rachunku bankowego, do którego dostępu nie będzie miał komornik. Dlaczego?

Komornik a konto bankowe

Otwierając konto osobiste w banku, podaje się wszystkie dane osobowe, tożsamość weryfikuje się dokumentami. Ale to nie jedyne źródło informacji. Komornik może dowiedzieć się o wszystkich kontach bankowych dłużnika od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, sądów, z systemu OGNIVO, a nawet od wierzycieli, czy… samego dłużnika. Właśnie dlatego nie jest możliwe, by jeśli posiada się rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku, nie dowiedział się o nim komornik. A czy jest zatem jakaś alternatywa?

Konto bankowe bez komornika – czy istnieje?

Nie jest możliwe założenie konta osobistego bez wiedzy komornika. Jest on w stanie pozyskać informacje z wielu źródeł. Przede wszystkim kluczowy jest tutaj system OGNIVO. Pomaga wymieniać informacje w tym zakresie. Jego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Działa ekspresowo, bo elektronicznie. Z niego komornik może pozyskać informacje na temat rachunków bankowych dłużnika. Mechanizm ten opiera się na tym, że komornik wysyła do banku zapytanie o konkretnego dłużnika. Instytucja w ciągu kilku minut ma ustawowy obowiązek zablokować środki zgromadzone na koncie lub przekazać je organowi egzekucyjnemu. Co ciekawe, dzieje się tak nawet wówczas, gdy o długu dłużnik jeszcze nic nie wie. Dlaczego? Otóż dlatego, że informacja o zajęciu komorniczym jest wysyłana w formie papierowej, a ta dochodzi pocztą znacznie dłużej niż działania komornicze na koncie.

Jakie konto bez komornika?

Aby założyć konto osobiste, konieczne jest podpisanie umowy z bankiem. Choć oczywiście obowiązuje tajemnica bankowa, to nie chroni ona w sytuacji, gdy dostępu do danych domaga się urząd skarbowy lub prokuratura, tak więc bank musi przekazać komornikowi sądowemu informacje, jakie są niezbędne w zakresie przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Po to między innymi powstał system OGNIVO, a że zrzesza największe instytucje finansowe, to nie da się założyć konta bankowego bez OGNIVO. Tak więc komornik ma dostęp do wszystkich rachunków i to w sposób ekspresowy.

Czy jest jakakolwiek szansa na założenie w legalny sposób rachunku do codziennych opłat jeśli ma się jakieś zadłużenie? Nie. Nie ma konta bez komornika. Jednak jeśli chce się zabezpieczyć, to można pomyśleć o założeniu karty Revolut lub ZEN.

Konto w banku bez komornika

Jedyną opcją, by założyć konto osobiste w banku wolne od zajęcia komorniczego, jest postawić na konto socjalne. Taki rachunek jest po to, by można było gromadzić środki ze świadczeń rodzinnych. Tak więc może na nie przychodzić 500+, dodatki rodzinne i inne. To są wszystkie świadczenia, jakie zgodnie z prawem nie podlegają zajęciu komorniczemu. Tak otwarte konto socjalne można więc określić jako konto w banku bez komornika. Tego rachunku nie może on zająć.

A jak założyć konto socjalne? W tym celu należy udać się do banku – większość popularnych instytucji finansowych ma w swojej ofercie taki rachunek. Należy bankowi okazać zaświadczenie o numerze rachunku bankowego Ośrodka Pomocy Społecznej, z którego przychodzą zasiłki, a także decyzję o ich przyznaniu. Takie konto jest całkowicie bezpłatne. W taki sposób założonego rachunku nie może zająć komornik.

4 myśli nt. „Czym jest konto bankowe bez komornika?

 1. Libby

  Wow, konto bez komornika to brzmi co najmniej jak praca bez podatku :D. Fajna sprawa, jeśli ktoś ma długi. Lepiej jednak ich nie mieć.

  Odpowiedz
 2. Roman

  Ciekawe, nie wiedziałem, że tylko konto socjalne można ukryć przed komornikiem, myślałem, że da się to jakoś obejść. Wielka szkoda, że muszą o wszystkim wiedzieć i kłaść łapę na pieniądzach niewinnych ludzi.

  Odpowiedz
  1. Leszek

   Roman, gdybyś był taki niewinny, to nikt nie kładłby łapy na Twoich pieniądzach:D

   Odpowiedz
 3. Paweł

  Konto bankowe bez komornika to takie o którym komornik nie wie, ba dum tssss. 😀 Jak się ma komornika na karku to się powinno oracać tylko gotówą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *