Zdolność kredytowa to najważniejszy czynnik decydujący o tym, czy wnioskowany kredyt zostanie przyznany. Pomimo tego, że każdy bank prowadzi inny proces analizowania historii kredytowej, to ten wątek pojawia się zawsze podczas weryfikacji klienta. Czy można samodzielnie sprawdzić własną zdolność kredytową? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Co to jest zdolność kredytowa?
Definicja zdolności kredytowej w prawie bankowym określa ją jako możliwość spłaty zadłużenia finansowego wraz z odsetkami i w terminach narzuconych przez umowę. Jej zbadanie jest konieczne do uzyskania kredytu. Zanim zdecydujemy się złożyć wniosek do banku, możemy sami oszacować swoje możliwości finansowe. Zdolność kredytową można sprawdzić dzięki np. kalkulatorom zdolności kredytowej (Getkredyt.pl), które pozwolą określić bezpieczną kwotę kredytu, na którą będziemy mogli sobie pozwolić. Pracując systematycznie nad historią i wiarygodnością kredytową, zwiększa się szansa zaciągnięcia zobowiązania finansowego w większej kwocie i na znacznie korzystniejszych warunkach.
Każdy bank podchodzi do kwestii wyliczenia zdolności kredytowej w całkowicie odmienny sposób. Jednak to, co pojawia się zawsze na etapie weryfikacji klienta, to przede wszystkim:
- Dochód miesięczny netto,
- Stan cywilny,
- Ilość osób na utrzymaniu,
- Wykształcenie i doświadczenie,
- Comiesięczne wydatki,
- Źródło dochodu,
- Inne zobowiązania finansowe i kredyty.
Bardzo istotne znaczenie ma również sam wnioskowany kredyt, zwłaszcza hipoteczny, który z zasady zaciągany jest na długi okres spłaty, a to wiąże się z wysokimi ratami. Życie pisze różne scenariusze i bank zakłada, że mogą wyniknąć sytuacje mogące utrudniać klientowi wywiązanie się ze swoich zobowiązań. Dlatego też poszczególne warunki określonego kredytu, mają decydujący wpływ na ocenę zdolności kredytowej.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Każdy, kto planuje zaciągnięcie kredytu, może samodzielnie zbadać swoją zdolność finansową. Banki swoją weryfikację zaczynają od sprawdzenia klienta w Biurze Informacji Kredytowej, skąd zaciąga dane na temat spłacanych w przeszłości oraz obecnie pożyczek lub innych kredytów. Sami też możemy to sprawdzić, rejestrując się na stronie BIK i pobierając raport, w którym znajdzie się szczegółowa historia zaciągniętych i opłacanych należności. Aby uzyskać taki raport, należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej, odebrać link aktywacyjny z podanej przez nas skrzynki mailowej i uaktywnić stworzone konto. Następnie należy wybrać konto bez pakietu i potwierdzić tożsamość. Wówczas będziemy mogli zamówić bezpłatny raport, jednak w takiej wersji, możemy nie otrzymać wszystkich informacji z BIK. Dopiero wybierając pakiet płatny, można liczyć na pełną wersję raportu. Wówczas otrzymujemy czarno na białym, jaka jest nasza zdolność kredytowa.
Możemy również orientacyjnie obliczyć swoją wiarygodność kredytową, biorąc pod uwagę takie czynniki jak:
- Oszczędności – czy będą wystarczające na pokrycie obowiązkowego 10% wkładu własnego,
- Miesięczne zarobki netto z ostatnich sześciu miesięcy,
- Koszty miesięcznego utrzymania z uwzględnieniem wszystkich członków rodziny,
- Ilość posiadanych aktualnie zobowiązań finansowych.
Można również wspomagać się internetowymi kalkulatorami zdolności kredytowej, gdzie po podaniu odpowiednich informacji, system przetwarza wprowadzone dane i otrzymujemy odpowiedź na to, czy stać nas na kredyt i w jakim banku otrzymamy wsparcie finansowe odpowiadające naszym kryteriom. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt. Jak widać, to nie zawsze jest tym decydującym czynnikiem. Kluczowym elementem jest zdolność kredytowa, dlatego należy systematycznie dbać i zwiększać swoje szanse na wysoki i korzystny kredyt.
Teraz BIK to obowiązek każdego przyszłego kredytobiorcy, bez tego ani rusz 🙂