Czy istnieje całkowicie darmowe konto firmowe?

przez | 30 września 2021

Prowadzisz biznes i chcesz założyć konto firmowe? Szukasz funkcjonalnego rachunku, ale nie chcesz dużo płacić? Zastanawiasz się, czy da się otworzyć bezpłatne konto firmowe w banku? Sprawdzamy!

Firmowe konto bankowe

Dla wszystkich firm zarejestrowanych w KRS konto firmowe jest obowiązkowe. Do założenia firmowego rachunku bankowego potrzebny jest dowód osobisty i potwierdzenie rejestracji firmy, np. w postaci wydruku z CEIDG lub aktualnego odpisu z KRS. W przypadku spółek potrzebna może być również umowa spółki.
Warto wiedzieć, że założone konto w ciągu 7 dni musi zostać zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego. Za brak zgłoszonego konta US może nałożyć na przedsiębiorcę karę.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG nie ma wymogu zakładania konta firmowego, choć jeśli chce się trzymać pieniądze na zwykłym ROR-ze, wówczas dobrze sprawdzić, czy w regulaminie banku nie jest to zabronione. Pod żadnym pozorem nie powinno się jako firmowe używać wspólnego rachunku małżeńskiego.

Dlaczego warto założyć osobne konto firmowe, prowadząc działalność gospodarczą? Przede wszystkim dlatego, że nie powinno się mieszać pieniędzy firmowych z prywatnymi. To niepotrzebny chaos, ale i duże ryzyko w razie kontroli z urzędu skarbowego, gdyż analizie zostaną poddane wszystkie transakcje na koncie. Konto przyda się również, by w prosty sposób korzystać ze split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Banki zakładają subkonta dla podatku VAT, ale tylko rachunkom firmowym. Dzięki rachunkowi założonemu pod działalność można trafić również do tzw. białej listy podatników VAT. Znajdują się na niej informacje o czynnych podatnikach VAT i ich numery kont bankowych. Dzięki temu można szybko sprawdzić kontrahenta. To ułatwia przelewania i otrzymywanie pieniędzy.

Czy darmowe konto bankowe istnieje?

Dzisiaj trudno znaleźć w pełni darmowe konto osobiste, a co dopiero konto firmowe. Wiele z ofert nawet jeśli jest bezpłatnych, to pod określonymi warunkami, które musi klient spełniać miesiąc w miesiąc, by nie ponosić kosztów. W przypadku kont firmowych jest jeszcze trudniej o darmowe konto. Czy oznacza to, że ich nie ma? Okazuje się, że aktualnie nie.

Tanie konta firmowe

Obecnie nie da się znaleźć w pełni bezpłatnego konta. Najbliżej ideału znajduje się oferta Nest Banku na BIZnest Konto. Za otwarcie i za prowadzenie rachunku nic się nie płaci tak jak i za wydanie oraz używanie karty płatniczej. BIZnest to brak opłat za internetowe przelewy krajowe i SEPA, bezpłatne wypłaty z bankomatów sieci Euronet w całej Polsce, a 6 zł w pozostałych bankomatach. To właśnie ten niuans sprawia, że nie jest to w pełni bezpłatne konto. Zapłacić trzeba również 5 zł za przelew natychmiastowy, taką samą kwotę za polecenie zapłaty i 20 zł za przelew zagraniczny SWIFT.

Podobne zasady znajdziemy w Santanderze. Konto może być bezpłatne, a może kosztować 25 złotych. Za darmo będzie w przypadku wykonania w danym miesiącu przelewu do ZUS o minimalnej wartości 200 zł, jeśli nie, to opłata wyniesie 25 zł lub 0 zł przez 24 miesiące w przypadku skorzystania z „Promocji dla przedsiębiorców VI”, ale oczywiście takie akcje są czasowe i limitowane. Za kartę można nie płacić nic, jeśli transakcje wykonane przy użyciu karty miesięcznie wynoszą 400 zł. Pierwsze 15 przelewów internetowych jest bezpłatnych. Nic się nie płaci, wypłacając pieniądze z bankomatów sieci własnej, a 3,5% min. 5 zł jeśli jest to wypłata z sieci bankomatów obcych. Dodatkowo można otrzymać 1300 zł premii (900 za transakcje kartą płatniczą w promocji, a 400 zł za terminal płatniczy w promocji).

Dla nowych firm promocję na konto firmowe przygotował mBank. Mowa o produkcie „Załóż firmę i konto firmowe z mOrganizerem i premią 300 zł”. Oczywiście promocja jest czasowa i limitowana. Na czym polega? Otrzymuje się 300 zł za założenie firmy i darmowe mBiznes konto przez 2 lata w mBanku. Miesięczna opłata za prowadzenie konta to 0 zł przez dwa lata w ramach promocji, a potem 19 zł, choć opłaty da się uniknąć wykonując przelew do ZUS. Opłata za wydanie karty to 0 zł, a później miesięczna opłata za nią wyniesie 0 zł przez dwa lata w ramach promocji, a potem 5 zł. Wypłata gotówki w bankomatach mBank, Santander, Planet Cash i Euronet przez 2 lata w promocji jest za darmo. Bezpłatna też będzie w bankomatach mBank, Santander, Planet Cash, Euronet, jeżeli wypłata wyniesie min. 100 zł, inaczej trzeba wnieść 1,30 zł. Za wypłatę gotówki w innych bankomatach 3,5%, a min. 5 zł. Wypłaty Blikiem – darmowe.

Jak wybrać konto firmowe?

Widać więc wyraźnie, że nie da się znaleźć bezpłatnego konta firmowego. Właśnie dlatego zdecydowanie lepszym posunięciem jest znalezienie takiego konta, które będzie odpowiadać. Najważniejsze to zastanowić się nad tym, jakie transakcje wykonujemy w ramach działalności gospodarczej. To ma największe znaczenie. Dobrze, by konto w pełni odpowiadało na sposób działania przedsiębiorstwa. Idealnie, gdy te podstawowe czynności są bezpłatne lub w łatwy sposób da się spełnić kryteria bezpłatności.

2 myśli nt. „Czy istnieje całkowicie darmowe konto firmowe?

  1. Daniel

    Bezpłatnych kont firmowych to nie ma, ale z doświadczenia wiem, że przelewając kilka razy w miesiącu spore sumy, mogę się zabezpieczyć przed dodatkowymi kosztami. Premie też wyglądają fajnie — chyba każdy lubi dodatkowe bonusy:)

    Odpowiedz
  2. Volt

    Santander obecnie ma promocję na konta firmowe. gdzie przez jakiś czas wszystkie opłaty wynoszą 0 złotych, warto rozglądać się za takimi promocjami. 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *